GeriDünya AB'de sahte şarap alarmı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB'de sahte şarap alarmı

Geçelerde Portekiz'de Afrika'ya sevk edilmek üzere 25 milyon litre sahte şarabın ele geçirilmesi Avrupa Birliği'nin (AB) tarım ihraç teşviklerinde yolsuzluk sorununu yeniden gündeme getirdi.

Haftalık The European Voice Gazetesi'nin haberine göre, şarap yolsuzluğundan sabıkalı Portekiz'in bir kez daha başı derde girdi. Üzüm yerine sadece su, şeker ve alkolden sahte şarap üreten Portekiz geçen yıl da Angola'ya 50 milyon litrelik bir ihracat hedeflerken yakalanmıştı. AB'nin yolsuzlukla mücadele ofisi OLAF sahte şaraplarla ilgili soruşturma açtı ve şarapçılar hakkında mahkemeye başvurmaya hazırlanan Portekiz Hükümeti'ne destek verdi.

AB KOMİSYONU'NA TEPKİ

Portekiz'in Sosyalist milletvekilleri Paulo Casaca ve Antonio Campos AB'yi suçladılar ve geniş çaplı tarım ihracat desteklerinin örgütlü suça davetiye çıkardığını vurguladılar. Casaca ve Campos, Avrupa Komisyonu'na bir uyarı mektubu gönderdiler ve şöyle dediler:

‘AB içinde tarım ürünlerine sağlanan ihracat kredileriyle gelen yolsuzluklarla başa çıkılamıyor. Bu tür destekler olmazsa yolsuzluklar da olmaz. Geçen yaz İtalya'da bazı çetelerin kozmetikte kullanılan kimyasal katkı maddelerini yağlara ve et yan ürünlerine kattıklarını keşfettiler ve ilgililer hakkında dava açtılar.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle