GeriDünya AB'de, Mısır ve Tunus'ta aşırılar iktidara gelir korkusu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB'de, Mısır ve Tunus'ta aşırılar iktidara gelir korkusu

AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, Mısır ve Tunus'taki gelişmelerle ilgili endişe ve taleplerini dile getirdiler.

AB dışişleri bakanlarının Mısır ve Tunus'u tartışacakları toplantı öncesinde açıklamada bulunan İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, "Eğer demokrasi yolundan bahsediyorsak, bence radikalizm demokrasi yolu değildir. Mısırlıların aşırılık ve radikalizm yerine, demokrasi ve sivil hakları seçeceklerinden eminim" dedi.

Frattini, "Kim daha iyi, kim değil diye tercih yapmadan normal demokrasi yolunu teşvik etmeliyiz. Kimin daha iyi olduğu bizim değil Mısırlıların işi" şeklinde konuştu.

Avusturya Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger de Mısır ve Tunus'ta aşırı güçlerin iktidara gelmesinden endişe ettiklerini belirterek, "Bunu istemeyiz" dedi.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn ise AB'yi eleştirerek, "Orada demokrasi ve karar alma sürecine katılmak isteyen halklar olduğunu unuttuk" ifadesini kullandı.

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Mısır'da bu yıl düzenlenecek seçimlerin "serbest ve adil şekilde gerçekleştirilerek yeni hükümete meşruiyet kazandırmasının kritik önemde olduğunu" vurguladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle