GeriDünya AB'de kim yalan söylüyor?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB'de kim yalan söylüyor?

Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, Türkiye'nin AB'ye girişini engelleyen ülkenin Almanya olmadığını söyledi. Juncker ‘Türkiye’nin üyeliği için bastırdıklarını söyleyen AB liderlerinden hiçbiri Lüksemburg Zirvesi'nde Türkiye'ye destek vermedi' dedi. Bu sözler özellikle Fransa Cumhurbaşkanı Chirac'ın Türkiye'ye verdiği destek konusunda kuşku uyandırdı.

Lüksembourg Başbakanı Jean-Claude Juncker, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin, Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğiyle ilgili yaklaşımları konusunda çok ilginç açıklamalarda bulundu. Almanya'da yayınlanan ‘‘Die Woche’’ adlı haftalık gazeteye demeç veren Juncker, ‘‘Herkes Türkiye'nin üyeliğini Almanya'nın engellediğini sanıyor. Aslında hiçbir AB üyesi Türkiye'yi desteklemiyor ama, bazıları Türkiye için bastırdıklarını söylüyorlar’’ dedi.

Başta Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac olmak üzere, İngiltere ve İtalya, tam üyeliğe aday ülkelerin tespit edildiği Lüksemburg'daki zirve toplantısında Türkiye için ağırlıklarını koyduklarını açıklamışlardı.

Ancak Juncker'in Alman gazetesinde yayınlanan sözleri, Türkiye'ye sürekli olarak vaatlerde bulunan bazı AB üyeleri ve özellikle de Chirac'ın tutumuyla ilgili kuşku uyandırdı.

Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin 2-3 yıl içinde düzelebileceğini savunan Juncker, hiçbir ülkenin Türkiye'yi desteklemediğini şöyle anlattı:

‘Yalnız Türkiye değil, Alman basınının bir bölümü de Türkiye’nin AB üyeliğinin Almanya tarafından engellendiğini düşünüyor. Ama bu doğru değil. Lüksemburg Zirvesi'nde Türkiye'nin tam üyeliği ile ilgili olarak tüm hükümet ve devlet başkanlarına, Polonya veya Macaristan gibi Türkiye'ye de açık bir şekilde evet deyip, diyemeyeceklerini sordum. Hiçbiri de soruya ‘evet’ yanıtı veremedi. Bunu şunun için vurguluyorum: Çünkü zirveden sonra bazı hükümet başkanları Türkiye için ağırlıklarını koydukları yolunda açıklamalarda bulundular.'Yorumları Göster
Yorumları Gizle