Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD'den zılgıt yiyen Atina, çark etti

  Hürriyet Haber
  04.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yunanistan, Washington tarafından sert bir biçimde uyarılınca, İran ve Ermenistan ile savunma paktı içine girmekten vazgeçti.

  ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü James Foley, Yunanistan'ın İran ile bir savunma paktı içine girmeyeceğini Washington'a ilettiğini söyledi. Foley, ‘‘Şunu açıklamaktan memnuniyet duyuyorum ki, Yunanistan, Atina'daki büyükelçiliğimiz vasıtasıyla bize ilettiği notta, İran ile bir savunma anlaşması imzalamayacağını bildirdi’’ dedi. Sözcü, bu üç ülkenin temmuz ayı içinde bir toplantısının planlandığını, ancak Yunan tarafının, oluşturulacak ekonomik işbirliğinin savunma boyutu olmayacağı konusunda güvence verdiğini belirtti.

  Yunan yetkililerin, savunma paktıyla ilgili olarak yaptıkları açıklamalar üzerine alarma geçen ABD yönetimi, hem ‘‘terörist’’ devlet İran ile NATO üyesi Yunanistan arasında böyle bir anlaşmanın kabul edilemeyeceğini, hem de bu tür bir gruplaşmanın doğrudan Türkiye ve İsrail'i hedef alacağını belirterek, Atina nezdinde en üst düzeyde girişimlerde bulundu. Diplomatik kaynaklar, ABD'den bu şekilde ‘‘azar işiten’’ Yunanistan'ın, şimdi ‘‘anlaşmanın savunma boyutu yok’’ diyerek kendisini bu sıkıntıdan kurtarmaya çalıştığını söylediler.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı