GeriDünya ABD'den üst üste Katar açıklamaları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'den üst üste Katar açıklamaları

ABD'den üst üste Katar açıklamaları

Katar krizi dünya gündeminde üst sıralardaki yerini korumaya devam ederken ABD'den üst üste açıklamalar geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü basın mensuplarının sorularını yanıtladığı toplantıda, "Şüpheli para akışlarını hukuki olarak incelemek, mal varlıklarını dondurmak ve sıkı bir şekilde banka kontrol sistemi oluşturmak da dahil, Katar'ın terörün finansmanını engellemek adına çok ciddi çabalar gösterdiğinin farkındayız. Gelişim sağladılar, fakat yapılacak daha fazla iş var" yorumunda bulundu. Beyaz Saray Sözcüsü ise konu hakkındaki bir soruya 'ABD terörün ve aşırılıkçılığın finansmanıyla ilgili ilkelerine uygun olarak bu meselede tansiyonun düşürüldüğünü ve sorunun bir an önce çözüldüğünü görmek istiyor." ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, göreve getirildikten sonra ilk kez gazetecilerin karşısına çıkarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Katar ve bazı Arap ülkeleri arasında yaşanan krize değinen Nauert, "Şüpheli para akışlarını hukuki olarak incelemek, mal varlıklarını dondurmak ve sıkı bir şekilde banka kontrol sistemi oluşturmak da dahil, Katar'ın terörün finansmanını engellemek adına bazı çok ciddi çabalar gösterdiğinin farkındayız. Gelişim sağladılar, fakat yapılacak daha fazla iş var." dedi.

'SUUİDİLERİN NE YAPIP YAPMADIĞINI KONUŞMAYACAĞIM'
Nauert, ABD ve Katar arasındaki güçlü bir ilişki olduğunu vurgulayarak, "Katar'la güçlü bir ilişkimiz var. Katar'la ve bölgedeki diğer ülkelerle birlikte teröre karşı iş birliği içerisinde olmaya devam ediyoruz." diye konuştu. Bölgedeki bütün ülkelerin kendi sorumlulukları olduğunu belirterten Sözcü Nauert, "Bütün ülkeler teröre ve aşırıcılığa olan desteğini sonlandırmalı, bu dünyanın her tarafında ortaya çıkıyor." şeklinde konuştu.

Nauert'in bu sözleri üzerine, "Suudi Arabistan'ın da daha fazla çaba göstermesi gerekiyor mu?" şeklinde bir soru yöneltildi. Soruya karşılık ise Nauert şunları kaydetti: "Suudilerin ne yapıp yapmadığını konuşmayacağım. ABD genel anlamda, DEAŞ'la mücadelede müttefik olduğu ülkeler başta olmak üzere, neler yapılması gerektiğini müttefikleriyle konuşmaya devam edecek. Bakan Rex Tillerson bu konu üzerine, bütün ülkelerin kendilerini geliştirecek bir alan bulabileceklerini belirtmişti."

Ayrıca Neuert, Katar'a karşı pozisyon alan ülkelerin ABD'yi önceden bilgilendirdiğini kaydetti.

'TÜM TARAFLARLA GÖRÜŞMELERİMİZ SÜRÜYOR'
Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer ise düzenlediği günlük basın brifinginde Spicer, Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki kriz ve gündeme ilişkin diğer soruları yanıtladı. "ABD, sorunun çözümü ve bölgesel güvenlik açısından önemli olan iş birliğinin yeniden tesis edilmesi için Ortadoğu'daki tüm taraflarla görüşmelerini sürdürüyor." ifadelerini kullanan Spicer, bölgede tansiyonun düşürülmesi için çaba gösterdiklerini savundu.

Spicer, "ABD, terörün ve aşırılıkçığın finansmanıyla ilgili ilkelerine uygun olarak bu meselede tansiyonun düşürüldüğünü ve sorunun bir an önce çözüldüğünü görmek istiyor." ifadesini kullandı. ABD Başkanı Donald Trump ile Katar Emiri Temim bin Hamad Es-Sani arasındaki ilişkilerin iyi olduğunu ifade eden Spicer, Riyad'daki görüşmeleri sırasında iki lider arasında çok yapıcı bir diyalog olduğunu belirtti.

'TWITTER PAYLAŞIMLARI RESMİ AÇIKLAMADIR'
Öte yandan Sözcü Spicer, bir soru üzerine Trump'ın Twitter hesabından yaptığı paylaşımların "resmi açıklamalar" kategorisinde sayılabileceğini söyledi. Spicer, "Başkan, ABD'nin başkanıdır. Dolayısıyla (paylaşımları) ABD Başkanı tarafından yapılmış resmi açıklamalar olarak değerlendirilebilir." ifadesini kullandı. Twitter ve diğer sosyal medya araçlarının Trump için Amerikan halkına doğrudan ulaşma imkanı olduğunu söyleyen Spicer, "Başkan, kendi ajandasıyla ilgili en etkili habercidir." yorumunu yaptı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle