GeriDünya ABD'den Türkiye'ye terörle mücadele övgüsü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'den Türkiye'ye terörle mücadele övgüsü

ABD Yönetimi, Türkiye'yi, terörizmle mücadelede örnek ülke olarak gösterdi. ABD Dışişleri Bakanlığı'nın bugün yayınlanacak olan yıllık terörizm raporundan bazı unsurlar basına sızdı. ABD Dışişleri Bakanlığı Terörle Mücadele Dairesi Başkanı Michael Sheehan, ‘‘Türkiye, İspanya ve Cezayir'in olumlu mücadele deneyimleri, terörizme karşı sert önlemler ve terörist olmayan muhalefetle siyasi diyaloğun model olduğunu göstermektedir’’ dedi. 1999'a ait yıllık raporda, Yunanistan'ın çok sertçe eleştirildiği de belirtildi.

Raporda, Yunanistan, ‘‘Avrupa'da terörizmle mücadelenin en zayıf halkalarından biri’’ olarak tanımlandı, Yunan liderliği suçlanarak, polise gerekli kapasite ve moralin verilmediği ifade edildi. Geçen yıl, Amerikan vatandaşlarına karşı işlenen terör eylemlerinde, Yunanistan'ın, Kolombiya'nın ardından ikinci sırada yer aldığı bildirildi.

Raporda, siyasi amaçlı terörün yerini giderek aşırı dinci ve ideoloji merkezli terörün aldığı ve finansmanın da, artan bir şekilde uyuşturucu kaçakçılığı, suç ve yasadışı ticaretten sağlandığı ifade edildi.

Küba, İran, Irak, Libya, Kuzey Kore, Sudan ve Suriye yine ''terörizme destek veren ülkeler'' olarak sıralandı. PKK ve DHKP-C'nin de yine yabancı terör örgütleri arasında yer aldığı ifade edildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle