GeriDünya ABD'den Türkiye'ye sert uyarı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  131
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'den Türkiye'ye sert uyarı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile İran arasında imzalanan gaz anlaşmasına karşı çıktı. ABD Dışişleri Sözcüsü Sean McCormack, İran enerji sektörüne yatırım için zamanın uygun olmadığını savundu. Sözcü, "Bu dönemde İran ile iş yapmak isteyip istemedikleri kararı, Türk hükümetine, Türk kuruluşlarına aittir” dedi.

Sean McCormack, günlük basın bilgilendirme toplantısında Türkiye ile İran arasında bir ön anlaşma yapıldığını sandığını belirterek “Bu noktada kesin herhangi bir şey yok. Bu dönemde İran ile iş yapmak isteyip istemedikleri kararı, Türk hükümetine, Türk kuruluşlarına aittir” dedi.

Bunun, İran’ın petrol ve gaz sektörüne yatırım yapmak için zamanın uygun olmadığını düşündüklerini söyleyen McCormack, İran’ın bu açıdan “en güvenilir ortak” olduğunu kanıtlamadığını da belirtti.

PKK İLE MÜCADELE İÇİN TÜRKİYE-IRAK İŞBİRLİĞİ LAZIM

Sean McCormack, “ABD hükümetinin PKK’yı yok etmesi konusunda Kürt Bölgesel Hükümetine ne gibi baskılar yapıyor” şeklindeki soruları yanıtlarken de PKK’nın kendileri için bir kaygı unsuru olduğunu söyledi.

PKK sorununun Türkiye ile Irak arasında “gerçek gerilimler” yarattığını da ifade eden McCormack “Durum değişecek değil bu nedenle bu grupla mücadele konusunda işbirliği yapmanın iki ülkenin ortak çıkarına olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.


Kürt Bölgesel Hükümeti ile bu konuda son olarak ne zaman temasta olduklarını tam olarak söyleyemeyeceğini ifade eden Sözcü, “Sanıyorum ki son bir hafta veya 10 gün. Bakan Yardımcısı Negroponte bu konuyu ele almak üzere Kürt yetkilileri ile görüştü. Ve Büyükelçilik düzeyinde. Bu, bizi oldukça meşgul eden bir konudur” dedi.

Sözcü, Ankara’daki ABD Büyükelçisi Ross Wilson’un, ABD’nin PKK’ya silah sağladığı iddiaları üzerine Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığı duyumları ile ilgili olarak da “Bakanlığa çağrılıp çağrılmadığını bilmiyorum ancak size söylebilirim ki bu tür haberler temelsizdir” ifadesini kullandı.

BAKAN GÜLER'LE RANDEVU

Bu arada ABD Büyükelçiliği Sözcüsü Schalow, Büyükelçi Ross Wilson’un Enerji Bakanı Güler’den bir randevu istediğini doğruladı. Ancak Schallow, randevunun İran ile gaz anlaşmasının ortaya çıkmasından birkaç gün önce talep edildiğini, anlaşma ile doğrudan bir ilgisi bulunmadığını söyledi.

http://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim/mutabakat.gif
Schalow, ABD’nin PKK’ya silah vermediğini vurgularken de “Ancak PKK’nın elinde ‘Amerikan silahları var’ iddiaları ciddiye aldıklarını ve Iraklı yetkilileri ile görüştüklerini söyledi

Schalow, Güler’in seçim kampanyası nedeniyle çok yoğun bir programı olduğu için Bakanlığın, randevu için henüz bir tarih vermediğini de ifade etti.

"TÜRKİYE'NİN GÖRÜŞÜ İTİRAZLARLA DEĞİŞMEZ"
 
İran'ın Ankara Büyükelçiliğinin ekonomi ve ticaret işlerinden sorumlu Müsteşarı Ahmed  Nurani de, büyükelçilikte düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin Türkiye ile İran arasında imzalanan enerji mutabakat  zaptına tepkisiyle ilgili olarak, "Türkiye'nin görüşünün böyle itirazlar  sonucu değişeceğini zannetmediğini" söyledi.

"Her iki tarafın kazan-kazan şeklinde yaptığı bir mutabakat zaptıdır bu"  diyen Nurani, "her iki ülkenin menfaatlerinin göz önünde  bulundurulduğunu" kaydetti. Nurani, Türkiye ve İran arasındaki mutabakatın 4-6 ayda son şeklini  alacağını da belirtti.

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle