GeriDünya ABD'den Türkiye'ye Iraklı tercüman için çağrı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'den Türkiye'ye Iraklı tercüman için çağrı

ABD'den Türkiye'ye Iraklı tercüman için çağrı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Vice News muhabirleri için tercümanlık yaparken Diyarbakır'da tutuklanan Iraklı Muhammed İsmail Resul'la ilgili Türkiye'ye çağrıda bulundu.

Resul, 27 Ağustos'ta ABD merkezli haber sitesi Vice News için çalışan İngiliz muhabirler Jake Hanrahan ve Philip Pendlebury ile birlikte “silahlı örgüte yardım” iddiasıyla tutuklanmıştı. Mahkeme cezaevine sevk edilen üç isimden Hanrahan ve Pendlebury'nin serbest bırakılmasına, Resul'un ise elde edilen dijital veriler tam incelenemediği için tutukluluk halinin devamına karar vermişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, günlük basın toplantısında bir gazetecinin sorusu üzerine, Resul'un yargılandığı davada "ifade özgürlüğü, haber ve bilgiye erişim özgürlüğü gibi evrensel demokratik değerlerin" özen gösterilmesi konusunda Türk yetkililere çağrıda bulundu.

Toner, "Sayın Resul'un yargılandığı davada uluslararası hukuk ve insan hakları standartlarının gözetildiğini görmeyi arzu ediyoruz" dedi.

ABD'li sözcü, "Türkiye hakkında daha önce de söylediğimiz gibi; basın özgürlüğü ve adil yargılanma süreci tüm sağlıklı demokrasilerin kilit öneme sahip unsurlarındır. Aslında bunlar, Türk anayasasınca ve AGİT taahhütlerince güvence altına alınmıştır" diye konuştu.

ABDden Türkiyeye Iraklı tercüman için çağrı

Pendlebury ve Hanrahan da Resul'un serbest bırakılması için Türk yetkililere seslenmişti.