GeriDünya ABD'den Türkiye'ye dini özgürlük eleştirisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  47
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'den Türkiye'ye dini özgürlük eleştirisi

ABD'den Türkiye'ye dini özgürlük eleştirisi
refid:26905194 ilişkili resim dosyası

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın her yıl yayınladığı ”Uluslararası Dini Özgürlük Raporunu” 2013 versiyonunda Türkiye’deki Alevilerin ibadet sorunları ve yükselenYahudi karşıtlığına dikkat çekildi.


Raporda Başbakan Erdoğan’ın “Gezi Parkı eylemlerinin arkasında Uluslararsı Yahudi Lobisi var” sözü de raporda yeraldı..

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry tarafından yayınlanan raporda Türkiye'nin geçtiğimiz yıl azınlıklara ait mülklerin iadesi ve başörtüsü yasağının kaldırılması gibi adımları övülürken, sayıları 15-20 milyon arasında oldukları tahmin edilen Alevilere ait Cemevleri'nin ibadet yeri olarak tanınmaması ve Musevi Türklerin şikayetçi olduğu "yükselen anti-semitizm"’e dikkat çekilerek, Başbakan Erdoğan’ın hükümet aleyhtarı Gezi Parkı gösterilerinin arkasında “Uluslararası Yahudi Lobisi” olduğu yönündeki sözlerine dikkat çekildi,.

Türkiye’ye 19 sayfa ayırılan raporda Osmanlı’nın resmen azınlık saydığı gruplara ibadet özgürlüğü tanındığı belirtilirken, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz ekim ayında Süryanilere ait Mor Gabriel Manastırı'nı iade edecekleri yönündeki sözüne rağmen bunun gerçekleştirilmediği belirtildi. 40 yıldan fazla süredir tartışma konusu olan Heybeliada Ruhban Okulu hakkında da hükümetin henüz bir adım atmadığı kaydedildi.

Hükümetin Alevilerin dini ibadetlerini yaptıkları Cemevlerini kabul etmememeye devam ettiği belirtlirken, dini ifadeler ve sohbetler yasal olmasına rağmen, bazı Müslümanlar, Hristiyanlar ve Bahai'ler dinlerini yaydıkları gerekçesiyle hükümet kısıtlamalarıyla, gözetimle ve kimi zaman saldırılara muhatap kaldıkları iddia edildi. Raporda hükümetin Aleviliği aykırı bir Müslümanlık mezhebi olarak gördüğü ve bu yüzden maddi destek vermediği de belirtildi.

Türkiye’de toplumda ve basında yükselen bir Yahudi düşmanlığı olduğu, İslam'dan başka bir dine geçmek isteyenlerin taciz ve şiddetle karşı karşıya kaldığı belirtildi. Başbakan Erdoğan’ın geçtiğimiz haziran ve temmuz aylarındaki Gezi Parkı gösterilerinin arkasında açıkça “Uluslararası Yahudi Lobisi”ve Rothschild Ailesini suçladığına dikkat çekilirken, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın da olayların sorumlusunun “Yahudi Diasporası” olduğunu belirtmesi de yeraldı.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle