GeriDünya ABD'den Türkiye'nin arabulucuğuna destek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'den Türkiye'nin arabulucuğuna destek

ABD'den Türkiye'nin arabulucuğuna destek
refid:13047773 ilişkili resim dosyası

ABD'nin Orta Doğu Özel Temsilcisi George Mitchell, İsrail ile Suriye arasında geçen yılın Aralık ayında askıya alınan dolaylı görüşmelerin yeniden Türkiye'nin aracılığıyla yürütülmesini memnuniyetle karşılayacaklarını bildirdi.

Mitchell, ABD Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında konuya ilişkin bir soru üzerine, İsrail ve Suriye ile birkaç aydır yoğun temas kurduklarını, görüşmelerin yeniden başlaması konusunda tarafların mutabık kalacağı karşılıklı bir temel yaratmanın peşinde olduklarını ve onları bu yönde teşvik ettiklerini belirtti.

Her iki tarafın da ABD Başkanı Barack Obama'nın İsrail ve Suriye'yi de içine alan kapsamlı barış vizyonunu çok iyi bildiğini ifade eden Mitchell, "Barış görüşmelerinin yeniden başlatılmasına yönelik umudumuzu ve desteğimizi, hem Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, hem de İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya doğrudan aktardım ve bu yöndeki çabalarımıza devam edeceğiz" dedi.  

Bugüne kadar her iki tarafın, görüşmelere dair niyetlerini dile getirseler de, yöntem konusundaki farklılıkların onları engellediğini kaydeden Mitchell, şöyle devam etti:

"Suriye hükümeti, doğrudan görüşmelere geçmeden önce, geçen yıl Türkiye'nin aracılığıyla başlatılan dolaylı görüşmeleri tamamlamak istiyor. İsrail hükümetiyse, ön koşulsuz olarak hemen doğrudan görüşmelere geçmeyi tercih ediyor. Her iki tarafın kabul edebileceği bir mekanizmayı bulmaya çalışıyoruz, çünkü sürece başlamalarının önemli olduğunu düşünüyor, bunu yapmalarını istiyoruz."

Mitchell, bir gazetecinin, İsrail-Suriye görüşmelerinde Türkiye'nin oynadığı role atıfta bulunarak, "Bu aşamada Türkiye'nin oynayabileceği bir rol olduğunu hala düşünüyor musunuz?" sorusunu ise şöyle yanıtladı:

"Türk yetkililerle, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Dışişleri Bakanı ve diğerleri de dahil olmak üzere çok sayıda görüşme yaptım ve onların (bu sürece) katılımını memnuniyetle karşılıyoruz. Ama bu tabii ki tarafların vermesi gereken bir karar. Dolaylı görüşmelerin bu şekilde devam etmesini isteyip istememeleri onlara bağlı. Dolayısıyla, en iyi şekilde nasıl ilerleneceği konusundaki kararı onlar verecek. Hem Türk yetkililere, hem de Suriye ve İsrail yetkililerine, bunu (Türkiye'nin aracılığını) mekanizmalardan biri olarak memnuniyetle karşıladığımızı söyledim. İlerlemeyi sağlayacak herhangi bir mekanizmayı memnuniyetle karşılarız."

Bölgeye yapacağı bir sonraki ziyaretinde görüşmelerinin bir bölümünü bu konuya ayırmayı planladığını bildiren Mitchell, sürecin ilerlemesine olan desteklerini yineledi.

Mitchell, İsrail-Suriye sürecinin İsrail ile Filistin arasındaki görüşmelere alternatif olmadığını, her iki sürecin birlikte başlaması ve yürütülmesi gerektiğini belirterek, bu yolda taraflara gereken desteği vereceklerini sözlerine ekledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle