GeriDünya ABD'den Suriye'nin batısına kafa karıştıran yığınak!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'den Suriye'nin batısına kafa karıştıran yığınak!

ABD'den Suriye'nin batısına kafa karıştıran yığınak!

ABD ordusu, DEAŞ’ın olmadığı Suriye sınırına büyük yığınak yaptı.

Suriye’nin güney sınırında ABD askeri hareketliliği arttı. Bölge kaynakları ABD’nin yaklaşık 4 bin 500 asker ve 400 zırhlı araçla konuşlandığını bildirirken, Bölgeden gelen bilgiler iddiaları doğrular nitelikte. Öte yandan sınır hattında devam eden askeri hareketlilik Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim tarafından da onaylandı.

AMAÇ İSRAİL’İN GÜVENLİĞİ Mİ?

İddialara göre ABD, Suriye’nin güney sınırında yer alan Ramsa bölgesini merkez üssü seçti. ABD’nin müdahale gücünü Kuneytra, Dera kırsalı, Suveyda ve Golan arasına yerleştireceği ifade ediliyor. Sınır hattında Şam kırsalı ile Golan-İsrail arasına yerleşecek ABD gücünün İsrail’in güvenliğini teminat altına almayı hedeflediği belirtiliyor.

HİZBULLAH BÖLGEDEN UZAKLAŞTIRILACAK

Ürdün-Suriye sınırında konuşlu askerler arasında 400’den fazla İngiliz askerinin de bulunduğu iddialar arasında yer alıyor. Terör örgütü DEAŞ’a ait herhangi askeri unsurun bulunmadığı güney hattında kısmen İran destekli milislerin kontrol ettiği alanlar da mevcut. Esed rejimine yakın kaynaklar, ABD öncülüğünde güneyde başlayacak operasyon ile 2013 yılından başlayarak Esad'a en büyük desteği veren Hizbullah’ın bölgeden uzaklaştırılmasının da hedeflendiği belirtiliyor. Öte yandan rejim yanlısı Al Masdar haber ajansının haberine göre ABD ve Ürdün bölgede ÖSO ile birlikte hareket edecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle