Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD’den Rusya’ya ret

  Nerdun HACIOĞLU/ MOSKOVA
  14.10.2015 - 21:20 | Son Güncelleme:

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’ye yaptıkları “Suriye’de ortak hareket planı geliştirelim” önerisine Washington’dan ret cevabı geldiğini açıkladı.

  Rusya parlamentosu alt kanadı Duma’da yaptığı konuşmasında Suriye’yle ilgili son gelişmelere değinen Lavrov, Washington’un Moskova ile Suriye’deki gelişmeleri üst düzeyde ele almaya hazır olmadığını söyledi. Ancak bakan, iki ülke askeri yetkilileri arasında Suriye hava sahasında herhangi bir çatışma çıkmaması için teknik görüşmelerin devam ettiğini ve kısa sürede tamamlanabileceğini kaydetti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Suriye’yi ABD ile ciddi biçimde görüşmek için Washington’a Başbakan Dmitriy Medvedev başkanlığında heyet göndermeye hazırız” demişti.

  BİLGİ NOTU:

  Suriye’nin en büyük kenti olan Halep, 2012 yazından bu yana muhalifler, Esad rejimi ve Suriyeli Kürtlerin partisi PYD arasında bölünmüş durumda. Şehrin batısı Esad rejiminin kontrolünde. Doğusu ve güneyi muhaliflerin elinde. Şeyh Maksud ve Eşrefiye mahalleri ise PYD denetiminde. IŞİD de kentin doğusundaki bazı kırsal alanları elinde tutuyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı