GeriDünya ABD'den Kuzey Irak'ta yeni insani yardım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'den Kuzey Irak'ta yeni insani yardım

ABD'den Kuzey Irak'ta yeni insani yardım
refid:26971313 ilişkili resim dosyası

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Irak'ın Sincar Dağı'nda, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün tehdidi altındaki binlerce Iraklıya havadan yeni bir insani yardım operasyonu yapıldığını açıkladı.

Açıklamaya göre, havadan su ve gıda malzemesinin dağıtıldığı operasyon, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nın sorumluluk sahasındaki birkaç hava üssünden kalkan uçaklarla düzenlendi. Operasyonda dün olduğu gibi yine bir C-17 ve iki C-130 kargo uçağı kullanıldı ve toplamda 72 paket malzeme havadan bırakıldı. Kargo uçaklarına USS George H.W. Bush uçak gemisinden kalkan iki F/A-18 uçağı eşlik etti.

Bu son operasyonla birlikte, ABD askeri uçaklarının şu ana kadar 36 bin adetin üzerinde hazır yemek ve 6 bin 822 galon (yaklaşık 26 bin litre) su dağıttığı belirtildi.

Pentagon, ABD ordusunun, Irak'ta önümüzdeki dönemde ilave insani yardım operasyonlarına yönelik ihtiyacı değerlendirmek için ABD Dışişleri Bakanlığı, Irak hükümeti, BM ve bağımsız kuruluşlarla birlikte çalışmaya devam edeceğini kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle