GeriDünya ABD'den korkutan iddia
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'den korkutan iddia

Amerikan Washington Post gazetesi, Türkiye’de görülen kuş gribi virüsünün evrim geçirmeye başlamış olabileceği iddiasında bulundu.

Amerika’da yayınlanan Washington Post gazetesi, uzmanlara dayanarak verdiği haberde, Türkiye’de kuş gribi yüzünden ölen çocuklardan birindeki virüste değişimler görüldüğünü iddia etti. Gazeteye konuşan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yetkililerinden Michael L. Perdue, en azından bazı virüslerde genetik değişiklikler olduğunu söyledi.

"DEĞİŞİKLİKLER BİR PROTEİNDE"

WHO’nun Cenova’daki merkezinde konuşan Perdue, H5N1 virüsünde bulunan ve virüsün hücrelere eklenmesini sağlayan bir proteinde değişiklikler gözlendiğini söyledi.

Atlanta’da bulunan "Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri" grip bölümü şefi Nancy Cox da Washington Post’a yaptığı açıklamada, "Türkiye’de H5N1 virüsü nedeniyle hayatını kaybeden çocuklardan birinden alınan örneklerden birinde değişim görüldüğünü" kaydetti.

Michael Perdue’yu doğrulayan Cox ellerindeki örnekte, "Virüsün solunum yolları hücrelerine bulaşabilmesini sağlayan ’hemaglutinin proteininde’ genellikle kuş gribinde görülmeyen bir değişiklik gözlendiğini" söyledi.

Washington Post gazetesi de 2003 yılında başlayan salgından bu yana kuş gribi virüsünde daha önce Çin ve Vietnam’da değişiklikler görüldüğünü belirtti.

HALA EN KÖTÜSÜ DEĞİL

Türkiye’de görülen kuş gribi virüsünde bazı değişiklikler gözlenmesine karşın hala en kötü ihtimal gerçekleşmedi. Kuş gribi ile ilgili uzmanlar en çok, virüsün insandan insana bulaşabilecek şekilde evrim geçirmesinden korkuyor.

Bu ihtimalin gerçekleşmesi halinde başlayacak salgınla, dünya genelinde 100 milyondan fazla insanın ölebileceği ifade ediliyor.

"TÜRKİYE’DE 300 BİN HAYVAN İTLAF EDİLDİ"

Öte yandan Washington Post gazetesi, geçtiğimiz Aralık ayından bu yana Türkiye’de 300 bin kümes hayvanının itlaf edildiğini belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle