GeriDünya ABD'den Karzai'ye Petraeus garantisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'den Karzai'ye Petraeus garantisi

ABD'den Karzai'ye Petraeus garantisi
refid:15147239 ilişkili resim dosyası

ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Mike Mullen'in, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'yi, ülkede görev yapan Amerikan askerleri ve NATO öncülüğündeki koalisyon güçlerinin komutalığına atanan General David Petraeus'un, selefinin savaş stratejisini izleyeceği konusunda temin ettiği bildirildi.

Afganistan'daki Amerikan askerleri ve NATO öncülüğündeki koalisyon güçlerinin komutanı Orgeneral Stanley McChrystal'in görevden alınmasından 3 gün sonra Afganistan'ı ziyaret eden Oramiral Mullen, Karzai ile bir araya geldi. 

Afganistan Devlet Başkanlığı ofisinden görüşmenin ardından yapılan açıklamada, Karzai'nin, "sivil ölümlerinin azalmasını, Afgan ve koalisyon güçleri arasında iyi bir işbirliği oluşmasını ve Afgan güçlerinin gelişmesini sağlayan" McChrystal'den övgüyle söz ettiği belirtildi.

Açıklamada Karzai'nin, ABD Başkanı Barack Obama'nın Afganistan'daki durum konusunda deneyimli ve bilgili olan General Petraeus'u atama kararını da memnuniyetle karşıladığı ifade edildi.

Ziyaretinin ardından Pakistan'a geçen Oramiral Mullen de Karzai'ye, Petraeus'un da sivil ölümlerinin azalması, askeri güçler arasında işbirliğini destekleme ve Afgan polisi ile askerlerini eğitme konusunda elinden gelenin en iyisini yapacağı konusunda teminat verdi.

Öte yandan Karzai, Uluslararası Narkotik Günü vesilesiyle yaptığı konuşmada, uyuşturucu kaçakçılığının önlenmesi için komşu ülkelerden daha çok çaba göstermelerini istedi.

Afgan halkının refahı ve gelişmesi için uyuşturucuya karşı güçlü bir şekilde mücadele vereceklerini söyleyen Karzai, ancak diğer ülkeler kendi sınırları içinde kaçakçılara karşı sert önlemler almazsa bu sorunun çözülemeyeceğine dikkati çekti.

Afganistan için "sınırlarını kontrol edemeyen yoksul ve zayıf bir ülke" ifadesini kullanan Karzai, komşu ülkelere atıfla "Siz niye sınırlarınızı kontrol edemiyorsunuz" diye sordu.

Ülkedeki uluslararası misyonların özel güvenlik şirketlerine çok para harcamasını da eleştiren Karzai, "ABD, İngiltere ve diğer ülkelerden özel güvenlik muhafızlarını desteklememelerini istiyorum. Bu şirketler insanlar için sorun çıkarıyor ve hatta teröristlere destek veriyor" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle