GeriDünya ABD’den İsrail’e Golan desteği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD’den İsrail’e Golan desteği

ABD’den İsrail’e Golan desteği

Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan Trump yönetimi önceki gün İsrail lehine bir adım daha attı. Şimdiye kadar BM Genel Kurulu’nda Golan işgali nedeniyle İsrail karşıtı kararlarda çekimser oy kullanan ABD yönetimi, bu kez İsrail’e yönelik kınamaya ‘ret’ oyu verdi.

ABD önceki senelerde çekimser kaldığı İsrail’in Golan Tepeleri’ni işgalini kınayan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu kararına bu yıl ilk kez karşı çıktı. İsrail’in Golan Tepeleri’ni işgalini kınayan “İşgal Altındaki Golan” karar tasarısı önceki gün BM Genel Kurulunun 3’üncü komitesinde oylandı. Karar, 150 ülkenin desteği ile kabul edildi. İki ülke karara karşı çıkarken, 14 ülke çekimser kaldı. ABD ise önceki senelerde yapılan oylamalarda çekimser kalırken, bu kez karşı çıktı ve İsrail ile birlikte “hayır” oyu kullandı. Avustralya, Kamerun, Kanada, Fildişi Sahili, Guatemala, Honduras, Marşal Adaları, Meksika, Mikronezya, Palau, Panama, Papua Yeni Gine, Ruanda ve Togo çekimser kalan ülkeler arasında yer aldı. İsrail’in Golan işgalini kınayan BM kararı, İsrail’in Golan’daki bütün eylemlerini uluslararası hukukun ihlali olarak tanımlıyor.

İSRAİL: ‘ÇEKİLMEYECEĞİZ’

İsrail’in BM Temsilcisi Danny Danon, “İsrail, Golan’dan çekilmeyecek ve uluslararası toplum bunu kabul etmeli” dedi. Suriye’nin BM Temsilcisi Beşar Caferi ise “Suriye, Golan’ı ya barışçıl bir şekilde ya da savaşla geri alacak” ifadesini kullandı. ABD’nin BM Temsilcisi Nikki Haley, ABD’nin tutumunu değiştirmesine gerekçe olarak “İsrail’e karşı ön yargı ve Golan Tepeleri sınırındaki askeri hareketliliği” göstermişti. 

BİLGİ NOTU

Golan Tepeleri, İsrail ile Suriye arasındaki 1.200 km’lik bir dağlık araziyi kapsıyor. İsrail, 1967’deki savaş sırasında Suriye’nin kontrolünde olan Golan’ın büyük bir kısmını işgal etmişti. 1981 yılında ise İsrail, Golan’ı ilhak etme kararı almış, ancak uluslararası tanıma olmamıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle