GeriDünya ABD’den İran’a karşı Arap NATO’su
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD’den İran’a karşı Arap NATO’su

ABD’den İran’a karşı Arap NATO’su

İNGİLİZ Reuters haber ajansı, Trump yönetiminin Ortadoğu’da tehdit olarak gördüğü İran’a karşı, altı Körfez ülkesinden oluşan bir güvenlik ve siyasi ittifak kurmak istediğini yazdı.

ABD’li ve Arap yetkililerin ifadelerine dayanan haberde, Beyaz Saray’ın Körfez ülkelerinin füze savunma sistemleri, askeri eğitim, terörle mücadele gibi konularda daha sıkı işbirliğine gitmesini talep ettiği ifade edildi. Ortadoğu Stratejik İttifakı (MESA) şeklinde adlandırılan oluşuma yönelik ilk fikirlerin, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suudi Arabistan ziyaretinde ortaya atıldığı belirtildi. Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Bahreyn ve Umman’ın yanı sıra ‘ittifakta’ Mısır ve Ürdün’ün de bulunabileceği ifade ediliyor. Ancak ABD’nin önce Katar ile diğer Arap ülkeleri arasındaki küskünlüğü sona erdirmesi gerekiyor. Yetkililerin ‘Arap NATO’su ismini verdiği oluşumun, Washington’da 12-13 Ekim’de gerçekleşecek bir zirvede masaya yatırılacağı aktarıldı. 

‘RUHANİ İLE GÖRÜŞÜRÜM’
Öte yandan Trump, İran’ın nükleer silah sahibi olmasına asla izin vermeyeceklerini yineledi. Beyaz Saray’da İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile düzenlediği basın toplantısında konuşan Trump, “İran lideri Hasan Ruhani ile hiçbir önkoşul olmadan görüşebileceğini” ifade etti.

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (31.07.2018)
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle