Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD'den İran anlaşmasına rest

  hurriyet.com.tr / DIŞ HABERLER
  18.05.2010 - 17:31 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton İran’a yaptırım taslağının bugün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyelerine dağıtılacağını açıkladı.

  Clinton ABD, Rusya ve Çin’in “güçlü bir taslak” üzerinde anlaştıklarını da ifade etti.

   

  ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve ABD ile Almanya’dan oluşan P5+1 ülkelerinin taslak yaptırım karar metni üzerinde anlaştığı ve metnin bugün BM Güvenlik Konseyi’nin tüm üyelerine dağıtılacağı ifade edildi.

   

  Clinton’ın açıklaması, İran’ın Türkiye üzerinden zenginleştirilmiş uranyum takasını kabul ettiği anlaşmadan birkaç gün sonra geldi.

   

  Türkiye, bu anlaşmanın ardından yeni yaptırımların uygulanmasının söz konusu olması durumunda bu sürecin içinde yer almayacağını açıklamış ve Batılı devletleri yaptırım taleplerinden vazgeçip “yapıcı” olmaya çağırmıştı.

   

  TAKAS ANLAŞMASI YETERLİ OLMADI

  Pazartesi günü imzalanan anlaşma kapsamında, İran'ın elindeki yüzde 3.5 oranında 1,200 kilogram zenginleştirilmiş uranyumu Türkiye’ye göndermesi ve karşılığında Viyana Grubu olarak bilinen ülkelerde işlenen daha yüksek oranda zenginleştirilmiş uranyum alması öngörülüyor.

   

  Ancak İran’ın anlaşmanın imzalanmasının hemen ardından yüzde 20 oranında uranyum zenginleştirme çalışmalarına devam edeceğini duyurması uluslararası kamuoyunda büyük tepki topladı.

   

  ABD, AB ve Rusya’dan yapılan açıklamalarda, bu koşullar altında İran’ın uluslararası kamuoyunun kaygılarının önüne geçemeyeceği ve yaptırım sürecinin devam edeceği ifade edildi.

   

   

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı