GeriDünya ABD'den flaş 'Rusya' açıklaması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  76
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'den flaş 'Rusya' açıklaması

ABD'den flaş 'Rusya' açıklaması

Birtakım askeri görüşmeler için İspanya'da bulunan ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Rusya'nın Türk hava sahasını ihlalinin Washington'ın Moskova'ya karşı tutumunu sertleştirmesine yol açacağını söyledi.

Carter açıklamasında detaylara girmeden, "Bu, Rusya'ya yönelik tutumumuzu daha sertleştirmemize neden olacak ve onların çok iyi düşünmediğinin de bir başka kanıtı" ifadesini kullandı. 

AFP’nin haberine göre; Carter, Rus uçaklarının Devlet Başkanı Beşar Esad'a destek için Suriye'de harekete geçmesinin ardından ülkesi ile Rusya arasında muhtemel terslikleri önlemek adına girişilen görüşmelerin de sekteye uğramış gibi göründüğünü söyledi.

İKİNCİ GÖRÜŞME BEKLENTİSİ

Geçen hafta ABD'li ve Rus askeri yetkililerin video-konferans yoluyla yaptığı görüşmeyi hatırlatan Carter, ABD'nin, gittikçe kalabalıklaşan Suriye semalarında herhangi bir yanlış hesabın veya kazanın nasıl önleneceği konusunda ikinci bir toplantı yapmayı beklediğini açıkladı.

Carter şunları söyledi: "Bu görüşmeler Moskova'nın fikriydi. Onlardan bir yanıt bekliyoruz. Gelmeliler ve bunu hemen yapmalılar. Teklifi uygularsanız bu profesyonelce olur ve bunu şimdiye kadar gerçekleştirmediler. Bu da onların stratejik kafa karışıklığının bir işareti olabilir."

Gazetecilere yaptığı açıklamada Carter, gönüllü Rus askerlerin Suriye'ye gitmeleri yönündeki haberleri doğrulamazken, "Eğer doğruysa bu, sadece onların Suriye'deki hatalarının daha da derinleştiriğini gösterir" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle