Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD'den flaş Kuzey Kore açıklaması! 'Bombalar düşene kadar...'

  Hürriyet Haber
  15.10.2017 - 16:47 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson "İlk bombalar düşene kadar Kuzey Kore krizini diplomatik yollarla çözmeye çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

  Tillerson açıklamasında ABD Başkanı Donald Trump'ın Kuzey Kore ile yaşanan krizde diplomatik çabaların gereksiz olduğunu düşünmediğini söyledi. 

  Trump Twitter'dan "Enerjini sakla Rex, yapılması gerekeni yapacağız" demiş, Kuzey Kore ile yürütlen diplomatik çabaların gereksiz olduğunu ifade etmişti. 

  Tillerson'un bu konuda Trump'ın aksine açıklama yapması ise ABD'nin karar alıcı mekanizmasında bir 'fikir birliğinin' bulunmadığını gösteriyor. 

  Kuzey Kore'nin son zamanlarda sıklığını artırdığı nükleer denemelerine yönelik olarak ABD'nin askeri müdahale tehdidi yöneltmesi bölgedeki tansiyonun artmasına yol açıyor. 

  ​Öte yandan Trump'ın önceki gün açıkladığı İran stratejisinde, P5+1 (ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin + Almanya) ülkeleriyle imzalanan nihai nükleer anlaşmayı sürdürmeyeceğinin sinyallerini vermesini de değerlendiren Tillerson şu ifadeleri kullandı: "Birçok tarafın imza attığı bir anlaşma ve birçok teknik ihlal yaşandı. Yanıtımız diğer taraflarla birlikte çalışıp anlaşmanın uygulanmasını ve daha çok denetlenmesini talep etmek oldu."

   

  SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

  Etiketler: ABD , Kuzey Kore , Kore
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı