Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD'den Filistin mülteci kampına 20 milyon dolarlık yardım

  A.A
  12.05.2010 - 19:09 | Son Güncelleme:

  ABD, Lübnan'ın kuzeyinde bulunan Filistin mülteci kampı Nahr El Bared'in yeniden inşası için 20 milyon dolar yardımda bulunacağını açıkladı.

  ABD'nin Beyrut Büyükelçisi Michele Sison, BM'nin Filistinli mültecilere yardım kuruluşunun (UNRWA) Beyrut'ta düzenlediği törene katıldı.

  Sison, ABD'nin Lübnan'ın kuzeyindeki kampta bulunan militanlarla operasyon düzenleyen Lübnan ordusu arasındaki çatışmalarda yıkılan Nahr El Barid kampı için çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

  Büyükelçi Sison, kampın yeniden inşası için UNRWA, Lübnan hükümeti ve bölgedeki Filistinli yetkililerle güçlü bir işbirliği içinde bulunduklarını belirtti.

  ABD'nin vereceği 20 milyon doların 18 milyon dolarının kampın yeniden inşası, 2 milyon dolarının ise zarar gören mülteciler için harcanacağı belirtiliyor. ABD, 2010 yılı içinde 115 milyon dolar yardımıyla, UNRWA'nın ana destekçisi ülkelerden biri olarak biliniyor.

  Lübnan'daki ABD yetkilileri, 2007 yılından bu yana sadece kamp alanının yeniden yapılması için verilen yardım miktarının 92 milyon dolar olduğunu açıkladı. Lübnan'ın kuzeyinde bulunan Trablusşam kenti yakınlarında yer alan Nahr El Bared kampında 40 bine yakın Filistinli mülteci yaşıyordu.

  Kampta faaliyette bulunan El Kaide yanlısı Fethülislam üyeleriyle Lübnan ordusu arasında 2007 yılında meydana gelen çatışmalar 3 aya yakın sürdü. Bu süre içinde 120 örgüt mensubu öldürüldü, Lübnan ordusu ise 155 askerini kaybetti.

  Çatışmaların ardından kamp yerle bir oldu. Kampta kalanlar kentte bulunan diğer kamplardaki yakınlarının yanına ya da Lübnan içindeki diğer kamplara yerleştiler. Kampın yeniden inşası için de uluslararası yardım kuruluşlarının çabaları sürüyor.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı