Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD'den Denktaş'a mesaj: Masaya oturun Pişman olmayacaksınız

  Hürriyet Haber
  02.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD, Demokrat Parti Lideri Serdar Denktaş aracılığıyla KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a şu mesajı yolladı: ‘‘Bu kez iş çok ciddi. Merak etmeyin, başladığınız noktaya dönmeyeceksiniz.’’

  Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in, Yunan meslektaşı Yorgo Papandreu ile beş ayrı alanda iki ülke arasında müzakerelere başlanması konusunda anlaşmaya varmasından büyük memnunluk duyan Amerikan Yönetimi, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a da çeşitli mesajlar yolluyor.

  KKTC'nin ana muhalefet lideri Serdar Denktaş, Washington'da yönetim ve Kongre çevreleriye temaslarda bulundu. Edinilen bilgilere göre, Amerikan Yönetimi, Demokrat Parti Lideri Serdar Denktaş aracılığıyla KKTC Cumhurbaşkanı'na şu mesajları yolluyor:

  BM'nin çağrısına uyarak, ekim ayında Rum tarafıyla masabaşına oturun.

  Bu kez iş çok ciddi. Görüşmelere katılmanız sizin için iyi olur, uzlaşmaz taraf durumuna düşmeyin.

  Görüşmelere oturduğunuza pişman olmayacaksınız.

  Müzakerelerin ardından, aynı noktaya dönmeyeceksiniz.

  Amerikan Yönetimi, Rauf Denktaş'ın, Rum Lideri Glafkos Klerides ile ekim başında New York'ta masa başına oturmasını istiyor. Amerikalı yetkililer, Cem ile Papandreu'nun görüşmeler konusunda anlaşmasını, ‘‘memnunluk verici’’ diye niteleyerek, Kıbrıs konusunda da olumlu bir etki yaratmasını beklediklerini ifade ettiler.

  TAYVAN MODELİ

  Washington'daki bir düşünce kuruluşunda konuşan Serdar Denktaş, Ada'da iki devlet gerçeğinin herkes tarafından tanınması gerektiğini belirtti. Denktaş, ambargonun, KKTC'nin ekonomik büyümesini engellediğini kaydetti. Serdar Denktaş, KKTC ekonomisi için en iyi çözüm olarak da Tayvan modelini gördüğünü söyledi.

  Denktaş, ambargo sorunlarının aşılabilmesi halinde, KKTC'deki eğitim ve turizm sektörlerinde patlama yaşanabileceğini de kaydetti. Serdar Denktaş, bir soruyu yanıtlarken, Rum tarafının AB'ye katılması halinde, Ada'da kaçınılmaz olarak taksim yaşanacağını söyledi.

  Serdar Denktaş, KKTC'nin görüşmelere katılmama konusunda ‘‘çok ciddi’’ olduğunu ifade etti, ‘‘Ancak ekim ayına kadar ne olur bilemem’’ dedi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı