GeriDünya ABD'den Ankara'ya ‘King Cobra’ ziyareti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'den Ankara'ya ‘King Cobra’ ziyareti

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Ankara ile Washington arasında yaşanan ‘King Cobra’ helikopter krizini çözmek için Türkiye'ye bir heyet yolluyor.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile Washington arasında, ortak üretilecek saldırı helikopterlerine konulacak görev bilgisayarları konusunda halen bir anlaşmazlık yaşanıyor.

Hürriyet'in edindiği bilgilere göre, bir ‘amiral’ başkanlığındaki ABD heyeti SSM ve Türk Genelkurmayı'nı ikna etmek amacıyla yakında Ankara'da olacak. ABD tarafı, Bell Helicopter tarafından üretilen AH-1Z King Cobra helikopterlerine yerleştirilecek görev bilgisayarlarının sadece Amerikan Litton Firması tarafından yapıldığını ifade ediyor. Yine Washington'a göre, Litton'un ortak üretim projesinde mutlaka yer alması gerekiyor. Aksi takdirde ABD Yönetimi tüm projeye onay vermeyecek.

Şirket kaynakları, ‘görev bilgisayarları Litton ve bir Türk kurumu tarafından birlikte gerçekleştirilebilir. Ancak, Litton bu projede yer almazsa Beyaz Saray Yönetimi helikopter onayını vermez, tüm proje etkilenir’ diye konuştular. Ancak, aynı kaynaklar, King Cobra helikopterlerini TSK için ‘en ideal olan’ diye tanımlayarak, ‘sonunda bu yaşanan çıkmaz aşılacaktır’ dediler. 4,5 milyar dolarlık 145 helikopterden oluşan proje Şubat krizinden sonra 50 helikopterlik bir proje haline gelmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle