Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD'de 'Demokrasi Baharı': 400'den fazla gözaltı

  AA
  15.04.2016 - 09:31 | Son Güncelleme:

  Washington'da 'Demokrasi Baharı' protestoları dördüncü gününe girerken gösterilerin ilk gününden bugüne 400'ü aşkın kişi gözaltına alındı. ABD medyası ise bu olayı görmezden geldi.

  ABD'nin başkenti Washington'da paranın siyasetteki etkisini protesto için düzenlenen "Demokrasi Baharı" adlı gösterilerin dördüncü gününde yaklaşık 100 kişi gözaltına alındı. İlk günkü gösterilerde 400 kişinin gözaltına alındığı açıklanmıştı. 

  ABD Kongre binası önünde toplanan göstericiden yasa dışı gösteri yaptıkları gerekçesiyle polisin uyarmasına rağmen bina önünden ayrılmayınca haklarında işlem yapılmak üzere gözaltına alındı. Amerikan siyasetinin "paranın etkisinden arındırılması" gerektiğini savunan eylemcilerin bir kısmı ise Kongre binasının karşısındaki parkta sloganlar atarak protestolarını sürdürdü.

  Kongre binasının yanında polisin belirlediği bölgeye götürülen göstericilere kelepçe takılmadı. Gözaltına alınacaklarını bilerek eylem yapan protestocular, polisin birkaç saat süren güvenlik soruşturmasından sonra serbest bırakıldı. Serbest bırakılanlar, parkta bekleyen diğer göstericilerin yanına döndü.

  Amerikan siyasetinin yozlaştığını, seçimlerin de adil ve özgür olmadığını savunan protestocular ilk olarak pazartesi günü Kongre önünde toplanmış, ilk günkü eyleme binden fazla kişi katılmıştı. 

  İlerleyen günlerde gösteriye katılanların sayısı da gözaltına alınanlar da giderek azaldı. Bugünkülerle birlikte gözaltına alınanların sayısının 700'e yaklaştığı ancak bu kişilerin neredeyse tamamının serbest kaldığı açıklandı.

   

  Etiketler: ABD , Demokrasi , Washington
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı