GeriDünya ABD'de yolsuzluk kavgaları kızıştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'de yolsuzluk kavgaları kızıştı

Başkan Bill Clinton ve yardımcısı Al Gore'un, Demokrat Parti seçim kampanyasına usulsüz yollardan ve devlet olanaklarını kullananarak bağış topladıkları gerekçesiyle geçen hafta başlatılan tartışmalar ve soruşturmalar tam bir kavgaya dönüştü.

Cumhuriyetçiler, Clinton'ı, bağışçı işadamlarının çağrıldığı Beyaz Saray'daki ‘‘kahve davetleri’’ ile ilgili video görüntülerini Senato'ya vaktinde göndermeyerek soruşturmayı geciktirmekle suçluyor. Senatör Fred Thompson, ‘‘Amerikan halkı bu işin sorumluluğu almanızı bekliyor’’ dedi. ABD Başkanı ise bantların gönderilmesindeki gecikmeyi, ‘‘kasıtsız ufak bir kaza’’ olarak açıklamaya çalışıyor.

Cumhuriyetçilerin suçladığı kişilerden biri de Adalet Bakanı Janet Reno. Reno'ya yöneltilen suçlama ise, ‘‘Clinton ve Gore'un devlet olanaklarını usulsüz kullanarak bağış toplayıp toplamadıklarını soruşturmak üzere bağımsız savcı atamamak’’ olarak özetleniyor.

Başkan ve yardımcısına yöneltilen suçlamalar arasında, Beyaz Saray telefonlarını zenginlerden bağış toplamak amacıyla kullanmak gibi iddialar bulunuyor. Adalet Bakanı Reno, bu tür suçlamaları araştırmak üzere bağımsız savcı atamaya gerek olup olmadığı konusunda soruşturma sürdürüyor. Cumhuriyetçiler, Reno'nun bu tutumunu ‘‘oyalama’’ olarak nitelendirerek istifasını isteyecek kadar ileri giden eleştiriler yapmaya başladılar.

Bu arada dün, Senato Soruşturma Komisyonu'na ifade veren, Beyaz Saray eski Personel Başkan Yardımcısı Harold Ickıs, Demokrat Parti kampanyasında hiçbir yolsuzluk yapılmadığını, ABD'de seçim yapılmaya başlandığından bu yana uygulanan yöntemler olduğunu belirterek Clinton ve Gore'u savundu. Ickis, Senato Komisyonu'ndaki ifadesi sırasında, ‘‘Başkan Beyaz Saray'da yaşıyor, ofisi ve evi orası. Ne yapsın yani telefon etmek için Pensilvanya caddesindeki Seven Eleven'a mı gitsin?’’ dedi.

REFORMA YANAŞMADILAR

Kongre'de çoğunluğa sahip olan Cumhuriyetçiler, bir yandan Clinton ve Gore'u yolsuzlukla suçlarken, yolsuzluk yapmaya uygun yasal düzenlemeleri değiştirmek amacıyla hazırlanan Seçim Kampanyası Bağış Reformu Yasa Tasarısı'nı parlamento taktikleri kullanarak gündeme aldırmadılar. Senato'da 22 saate yakın tartışılan tasarının gündeme alınması rededildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle