Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD’de yanlış tuvalete girene hapis

  Hürriyet Haber
  28.04.2016 - 17:31 | Son Güncelleme:

  ABD’nin iki eyaletinde yapılan yasal düzenlemelerle “yanlış cinsiyete” ait tuvalete girenlerin cezalandırılmaya başlaması tartışma yarattı.

  Kuzey Carolina’da Cumhuriyetçi Parti’nin desteğiyle geçtiğimiz günlerde çıkan bir yasa, kamuya açık tuvaletlerin kullanımı için biyolojik cinsiyet şartı getirdi. Yani “erkek olarak doğanlar” artık erkek tuvaletini, “kadın olarak doğanlar” kadın tuvaletini kullanmak zorunda.

  Lezbiyen kadın, kadınlar tuvaletine alınmadıLezbiyen kadın, kadınlar tuvaletine alınmadı!

  LGBT derneklerine üye binlerce kişi, yasayı transseksüellere ve travestilere karşı ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle sokaklarda protesto etti.

  Ancak son olarak önceki gün bir başka eyalet, daha da ileri bir adım attı. 

  Alabama’nın Oxford Şehir Meclisi’nde oybirliğiyle yapılan düzenlemeye göre, “doğru tuvaleti” kullanmayanlar her ihlal için 500 dolar para ve 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılabilecek. Üstelik bu kural sadece kamu binalarında değil, kamuya açık özel mekanların tuvaletlerinde de geçerli olacak.

  ABD’de son dönemde federal düzeyde tanınan LGBT hakları artmış, hatta Yüksek Mahkeme eşcinsel evliliğe de onay vermişti. Ancak özellikle muhafazakar güney eyaletlerinde ve yerel yönetimlerde ayrımcılık suçlamalarına neden olan uygulamalar da artıyor.

  Etiketler: Alabama , Tuvalet , LGBT
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı