GeriDünya ABD'de 'PKK koordinatörü' arayışı sürüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'de 'PKK koordinatörü' arayışı sürüyor

ABD Dışişleri Bakanlığı, terör örgütü PKK ile mücadelede Türkiye-ABD-Irak arasındaki üçlü mekanizmanın etkili çalışabilmesi için bu konuda Amerikan tarafında görevlendirilebilecek “doğru kişi” arayışının sürdüğünü belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, PKK ile mücadelede ABD'nin özel bir temsilci atamaya hazırlandığı yönünde çıkan haberlere ilişkin yorumunun sorulması üzerine, “İstediğimiz, ABD, Türkiye ve Irak'ı kapsayan üçlü mekanizmanın etkili bir mekanizma olmasının sağlanması. Dolayısıyla bu görevde doğru kişinin olmasını sağlamak istiyoruz. Dışişleri bakanımız (Condoleezza Rice) bu konu üzerinde düşünüyor” dedi. McCormack, konuya ilişkin Türk hükümetiyle bazı ilk görüşmelerin yapıldığını, ancak şu aşamada daha fazla ayrıntı veremeyeceğini söyledi.

Sözcü McCormack'e, Irak'taki “bölgesel özerk Kürt yönetiminin”, kuzey Irak ve Kerkük'teki petrol işletmelerinin haklarının kendisine devredilmesi yönünde bir tasarı hazırladığı yönünde haberler çıktığı hatırlatılarak, ABD'nin bu konudaki görüşü de soruldu.

McCormack, Irak'ın petrolünün paylaşılması ve Kerkük meselelerinin çözümünün Iraklılara ait olduğunu söyledi.
ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, “Iraklılar, anayasalarını hazırlarken petrol kaynaklarının denetimi üzerinde durdu. Kerkük, bazı kuşkuların olduğu özel bir durum. Iraklılar, bu çok zor sorunla başa çıkmaları gerektiğinin farkında. Bu, Iraklıların çözmesi gereken bir problem” dedi.

İngiliz Financial Times gazetesi, 8 Ağustos'ta yayımlanan sayısında, Iraklı Kürtlerin, kendi bölgelerindeki ve Kerkük'teki petrolün denetiminin sadece “Kürt yönetimine” verilmesini öngören bir “yasa tasarısı” hazırladığını ve bu tasarının, Eylül'de ”Kürt parlamentosuna” sunulacağını bildirmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle