Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD'de karma namaz öncüsü: Türkiye’deki karma namazı görünce çok heyecanlandım

  Salih ZEKİ/MORGANTOWN, (DHA)
  02.02.2006 - 11:05 | Son Güncelleme:

  ABD’de kadınların İslam dinindeki yeri üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan ve karma namaz kıldırarak ismini duyuran Asra Nomani, Hz. Muhammed’in kadın haklarını geliştirdiğini belirterek "Hazreti Muhammed feministti" dedi. Nomani, Türkiye’de kadın ve erkeklerin birlikte namaz kıldığını duyunca çok heyecanlandığını da ifade etti.

  ABD’de kadınların İslam dinindeki yeri üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan ve karma namaz kıldırarak ismini duyuran Asra Nomani, Hz. Muhammed’in kadın haklarını geliştirdiğini belirterek "Hazreti Muhammed feministti" dedi. Nomani, Türkiye’de kadın ve erkeklerin birlikte namaz kıldığını duyunca çok heyecanlandığını da ifade etti.

  Hint asıllı ailesiyle birlikte 12 yaşındayken ABD’ye göçerek Batı Virginia’nın Morgantown şehrine yerleşen Asra Nomani, şehirdeki caminin kurucusu olan babasıyla camiye gitmeye başladı.

  İlerleyen yıllarda cemaatin tepkilerine maruz kalarak ayrı bir kısımda namaz kılması istenen Nomani buna itiraz ettiyse de ailesinden başka onu destekleyen olmadı.

  ’MÜSLÜMAN TOPLUMUNDA BİRÇOK KISITLAMAYLA KARŞILAŞTIM’

  Dini yaşamak isteyen ancak bir yandan da yaşadığı toplumun kendisine tanıdığı özgürlükleri kaybetmeyek istemeyen Nomani o günleri DHA’ya şöyle anlattı:

  "Küçükken din konusunda çok heyecanlıydım. Kur’an’ı ezberleyerek hafız olmak istedim. Namaz kılmayı ve oruç tutmayı çok sevdim. Bütün imtihanlarıma besmeleyle başlardım. Yaşım ilerleyince buradaki Müslüman toplumunun baskılarıyla karşılaştım. Gördüm ki kadın mutfakta yaşamaya zorlanırken erkekler için çok geniş bir hayat alanı vardı. Buna itiraz ettim. Ancak söylediklerim kabul görmedi. Yaşadığım toplumda bir kadın olarak bütün hayallerimi gerçekleştirme imkanım varken Müslüman toplumuna baktığımda birçok kısıtlamayla karşılaştım. Bunun üzerine dinimi yaşayamaz oldum."

  ‘DANIEL PEARL, EVİMDEN AYRILIRKEN KAÇIRILARAK ÖLDÜRÜLDÜ’

  Üniversiteden sonra gazeteciliğe başlayan Nomani, İslamiyet konusundaki araştırmalarına başlamasına zemin hazırlayan olaylar zincirini de şöyle sıralıyor:

  "11 Eylül’den sonra Wall Street Journal için Pakistan’da çalışmaya başladım. Beni ziyarete gelen gazeteci arkadaşım Daniel Pearl benim evimden ayrılırken kaçırılarak öldürüldü. Bunun üzerine Morgantown’a çok kırgın ve üzgün olarak döndüm. Bütün bu yanlış davranışların İslam dininden olup olmadığını araştırmaya başladım."

  Babasının kurucuları arasında yer aldığı Morgantown Camii’ne gidemese de evinde ailesine imamlık yaparak namaz kıldıran Nomani, "Benim problemim İslam’ın kadın haklarını kabul etmeyen yorumlarıyla ilgili. Ben öğrendim ki 7’nci yüzyılda Müslüman kadınlar rahatça camiye gidebiliyordu. Kadınlar camilerde erkeklerden ayrılmıyordu. Bu ayrımı destekleyen yorumlar Hz. Muhammed zamanında yoktu" diyor.

  ’ERDOĞAN’IN CAMİNİN DIŞINDAKİ KADINLARA DA SAHİP ÇIKMASI GÜZEL’

  ABD’nin çeşitli eyaletlerinde kadınlara kıldırdığı namazlarla gündeme gelen Nomani İslamiyet’in kadına büyük değer verdiğini belirterek, "Hz. Muhammed’in feminist olduğunu düşünüyorum. O, kadının toplum içindeki statüsünü yükseltti. Kadına evlenme, boşanma, mal edinme, toplum içinde yer edinme hakları sağladı. Benim yapmak istediğim kadınların onun zamanındaki haklarına geri dönmesini sağlamak" diye konuştu.

  Türkiye’de kadın ve erkeklerin birlikte namaz kıldığını duyduğu zaman çok heyecanlandığını söyleyen Nomani, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın caminin dışında kalan kadınlara sahip çıkmasından da memnuniyet duyduğunu söyledi.

  EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ TÜRKLER

  Kızları Asra’nın yanında cemaatle namaz kılan anne Sacide ve baba Zafer Nomani de kızlarının fikirlerini destekliyor. Yaşadığı şehirdeki birçok Müslüman’ın fikirlerine karşı çıktığı Nomani’nin Morgantown’daki en büyük destekçileri de Türkler.

  West Virginia Üniversitesi’nde Makine ve Havacılık Profesörü İsmail Çelik, Nomani’nin ilk çıkışının ardından yerel gazete için kaleme aldığı yazıyla fikirlerini destekleyen isimlerden biri. Yaklaşık 40 Türk’ün yaşadığı şehirdeki diğer Türkler de Çelik gibi Nomani’yi destekliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı