GeriDünya ABD'de istismara Kongre el attı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'de istismara Kongre el attı

ABD'de istismara Kongre el attı

ABD’de çocuk istismarı artmaya başlayınca, Kongre duruma el koydu ve bir rapor hazırlattı. Raporda ülkede her gün 4 ila 8 çocuğun istismar ve aile ihmali sonucu öldüğüne dikkat çekilerek acilen yapılması gerekenler sıralandı.

ABD Kongresi’nin hazırlattığı ‘Çocuk İstismarının ve Ölümcül Olayların İhmalinin Önlemesi için Ulusal Bir Strateji’ adı verilen rapor için yaklaşık üç yıl boyunca tüm ülkedeki çocuk istismarı vakaları incelendi. Sivil toplum ve kamu kuruluşları ile toplantılar düzenlendi. Ülkede bu alanda çalışan en büyük kurumların başındaki 12 ismin yer aldığı delegeler ulusal stratejilerin oluşturulması konusunda güncel verileri değerlendirdi, taraflarla bir araya geldi.

ABD’de her gün 4 ila 8 çocuğun cinsel istismar ve ailelerinin ihmalleri nedeniyle hayatını kaybettiği vurgulanan raporda, bu sayının verilerdeki düzensizlik nedeniyle kesin olmadığı ve bu tip olayların önlenmesi konusunda mevcut ulusal stratejilerin yetersiz kaldığı belirtildi.

BUGÜN VE YARIN İÇİN
Raporda, çocuk istismarının önlenmesi için özel sektör ve devletin işbirliği içinde hareket etmesi ve en doğru adımların atılması gerektiğinin altı çizildi.
Komisyon, çocukların istismardan korunması için yeterli işbirliği olmadığına ve sorumluluk alıcıların yoksunluğuna dikkat çektiler. Bir an önce yeni bir çocuk yardım sistemi geliştirilmesinin şart olduğunun belirtildiği raporda, bu alandaki verilerin daha güncel ve araştırmaların daha kapsamlı olması gerektiğine de dikkat çekildi.

Komisyon çocukların daha güvenli bir bugün ve gelecekte yaşaması için atılması gereken adımları alttaki şekilde sıraladı:

- Büyük risk altındaki aile ve çocuklar belirlenmeli: Her eyalet geçmiş beş yıl içerisinde istismar ve ihmal nedeniyle hayatlarını kaybeden çocuklarla ilgili bilgi toplamalı, bu veriler ölümcül olayların engellenmesi için kullanılmalı.

- Veriler elektronik olarak gerçek zamanlı paylaşılmalı: Veriler zaman kaybetmeden yayınlanırsa koruma konusunda daha hızlı bir etki oluşturulabilir.

- Hayatı tehdit eden yaralanmalar incelenmeli: Çocukların maruz kaldıkları olaylardan sonra hayati tehlikeye neden olabilecek yaralanmalar dikkatle takip edilmeli.

- Hesap verilebilirlik gözden geçirilmeli: Tüm paydaşlar hesap verilebilirliği geliştirmek için birlikte çalışmalı.

- Kaynak yaratılmalı: Adım atmak için ortaya sunulan tüm stratejiler değerlendirilmeli ve ona göre kaynak aktarımı yapılmalı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle