Dünya ABD'de Irak göçmeni Hayruldin Mahsumi, Arapça konuştuğu için uçaktan indirildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'de Irak göçmeni Hayruldin Mahsumi, Arapça konuştuğu için uçaktan indirildi

ABD'de Irak göçmeni Hayruldin Mahsumi, Arapça konuştuğu için uçaktan indirildi

Southwest Havayolu şirketi, ABD'nin Los Angeles kentinde bir üniversite öğrencisini telefonda Arapça konuşması üzerine "güvenlik önlemi" kapsamında uçaktan indirdi. İlginç detay ise sonradan ortaya çıktı. Genç öğrencinin BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un da katıldığı bir toplantıyı izledikten sonra Oakland'a dönmek üzere uçağa bindiği anlaşıldı.

ABD medyasında yer alan habere göre, 9 Nisan'da gerçekleşen olayda, Berkeley Üniversitesi öğrencisi 25 yaşındaki Irak göçmeni Hayruldin Mahsumi, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un da katıldığı bir toplantının ardından Oakland'a gitmek üzere Los Angeles'ta uçağa bindi.

Uçak kalkmadan önce telefonda amcasına Arapça Ban Ki-mun'un konuşmasını anlatan öğrenci, başka bir yolcunun şikayeti üzerine görevliler tarafından uçaktan indirildi. 

FBI tarafından havalimanında sorgulanan öğrenci, şüpheli bir durumun olmaması üzerine serbest bırakıldı ancak başka bir firmadan bilet alarak Oakland'a gitmek zorunda kaldı. 

Southwest Havayolu’ndan yapılan açıklamada, söz konusu olayın ardından öğrenciye ulaşılamadığı, firmaya herhangi bir şikâyetin de gelmediği öne sürüldü.

FİRMADAN ÖZÜR BEKLİYORUM

New York Times gazetesine konuşan ve firmaya tazminat davası açmadığını kaydeden Mahsumi ise "Ailem ve ben çok sıkıntılar yaşadık. Bu da daha öncekilere benzer bir uygulamaydı. Bu dünyadaki en önemli değer para değil insan onurudur. Özür dilemelerini bekliyorum. Belki böylece insanlara eşit davranmayı öğrenirler" ifadelerini kullandı.

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) San Francisco bölgesi yetkilileri de ABD'de sadece bu yıl benzer şekilde en az 6 Müslüman'ın uçaktan indirildiğini, Southwest havayolunun geçen hafta da Chicago'da başka bir Müslüman kadın yolcuyu benzer gerekçelerle uçaktan indirdiğini bildirdi.      


Yorumları Göster
Yorumları Gizle