GeriDünya ABD'de de çocuklarımıza Atatürk'ü öğretmemiz lazım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'de de çocuklarımıza Atatürk'ü öğretmemiz lazım

ABD'de de çocuklarımıza Atatürk'ü öğretmemiz lazım
refid:10225926 ilişkili resim dosyası

Washington bugünlerde siyasete boğulmuş durumda. Hemen herkes artık Demokrat Barrack Obama’nın yarışı önde bitireceğinden emin gibi.

Hatta bu nedenle, daha şimdiden ABD Başkentinde başlıca sohbet konusu, “Obama yönetiminde kimlerin bakan olacağı” üzerine odaklanmış durumda.

Adı, Obama yönetiminde yer alacak Bakanlar arasında geçen, hatta “Dışişleri” ya da “Savunma” gibi en önemli bakanlıklardan birinin başına geçeceği konuşulan kişilerden biri de, Nebraska Senatörü Chuck Hagel. Hagel, Cumhuriyetçi. Yani Obama’nın partisinden değil.

Ancak Demokratların seçimleri kazanmaları halinde, Obama kabinesine bir ya da iki “ılımlı cumhuriyetçi” alacaklarına kesin gibi bakılıyor. Hagel de, bu “ılımlı cumhuriyetçilerin” başında geliyor. Hatta Hagel Obama’ya o kadar yakın ki, eşi Lilibet açıkça Obama kampanyasında çalışmaktan çekinmiyor. Lilibet Hagel, Obama’nın eşi Michelle’le birlikte kampanya yapıyor.

 

AMERİKALI SENATÖRDEN ATATÜRK ÖVGÜSÜ

 

Zeynep Gürcanlı YAZIYOR

Obama’yla Temmuz ayında Afganistan, Ürdün, Irak ve Kuveyt’i kapsayan bir geziye de, aralarındaki yakınlık nedeniyle hemen hemen tüm Washington’un gözünün üstünde olduğu Senatör Hagel’in gündeminde ise, dün akşam Türkiye vardı.

Hagel, Amerika’daki Türk Koalisyonu (Turkish Coalition of America) adlı örgütün düzenlediği bir etkinlikte, yeni basılan kitabını tanıttı.

Hagel, “America; Our next chapter” (Amerika; bir sonraki bölüm) adlı kitabında yer verdiği Türkiye’ye ilişkin görüşlerini aktardı

Hagel’in Türkiye’ye yaklaşımı övgü doluydu; “Atatürk, çok umutsuz bir durumdan, bir ulus çıkarmayı başarmış bir liderdir” diyen Hagel, iki gün sonra kutlanacak Cumhuriyet Bayramı’na da atıfta bulundu ve Atatürk’ün kurduğu cumhuriyetin 85 yıl yaşadığını vurgulayarak, “daha nice 85 yıllara” mesajı verdi.

 

AMERİKALI ÇOCUKLARA OKULLARDA ATATÜRK ÖĞRETİLMELİ

 

Ancak Amerikalı senatörün Atatürk konusundaki vurguları bu kadar da kalmadı. Hagel, “ABD’deki okullarda Atatürk tanıtılmalı” mesajı da verdi. “Atatürk, 20. yüzyılın en önemli liderlerinden biri” diyen Hagel, ekledi; “Ancak ne yazık ki, okullarımızdaki çocuklar Atatürk hakkında hemen hiç birşey bilmiyorlar. Oysa Atatürk, bugün bizim yaşadığımız dünyaya şekil veren liderlerdendi.”

 

OBAMA DA, MCCAİN DE DÜNYAYA AÇILACAKLAR

 

 “Cumhuriyetçi” partiden olan, ancak “demokrat” Obama ile de çok yakın duran Hagel, hangi adaya oy vereceğine ilişkin soruyu ise açıkça yanıtlamaktan kaçındı. ABD’nin iki başkan adayının da “iyi arkadaşı olduğunu” söyleyen Senatör Hagel, “kim kazanır bilmiyorum. Ama bildiğim, ABD’nin bir sonraki başkanı benim iyi arkadaşım olacak” demekle yetindi.

Ancak açıkça iki adaydan birinin yanında taraf almasa da, yeni seçilecek ABD Başkanı’nın “ilk işinin” ne olacağını açıkça söyledi;
“Müttefiklerle, ortaklarla ve dost ülkelerle daha yakın ilişki kurmak…”

 

“OBAMA DA, MCCAİN DE TÜRKİYE’NİN ÖNEMİNİ BİLİYOR”

 

İsim vermese de, Bush yönetimini müttefiklerine “danışmamakla” eleştiren Hagel, Obama’nın da, McCain’in de böyle davranmayacaklarına inandığını söyledi.

Türkiye’nin dünyada çok önemli bir ülke olduğunu, batı ile doğuyu, Avrupa ile Asya’yı, Avrupa ile Orta Doğu’yu birleştiren bir “köprü” olduğunu kaydeden Hagel, yeni Başkan’ın uğraşmak zorunda olacağı “nükleer silahların yayılması, terörizm, aşırılık, fakirlik, çevre” gibi tüm global sorunlarda Türkiye’nin oynayacağı çok önemli roller olduğunu vurguladı.

Peki, Obama ya da McCain, ABD’nin bir sonraki Başkanı da Türkiye’ye “önemli” olduğuna inanıyorlar mı?
Hagel’e göre bu sorunun yanıtı da kesinlikle “evet”;
“Hem Obama, hem de McCain, Türkiye’nin önemini farkında…”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle