Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD'de büyük skandal

  hurriyet.com.tr/DIŞ HABERLER
  12.05.2010 - 17:05 | Son Güncelleme:

  Son dönemde artış gösteren terör saldırısı girişimlerinin ardından özellikle havaalanlarındaki güvenlik önlemleri had safhaya çıkarılan ve yurt dışından gelen yolculara adeta "cüzzamlı" gibi davranılan ABD'de büyük bir skandala imza atıldı.

  ABD'nin New York kentindeki JFK Havalimanı'ndan Egyptair'e ait bir uçakla Mısır'ın başkenti Kahire'ye gelen bir yolcunun bavulunda bir cephane dolusu silah bulundu. Güvenlik güçleri tarafından hemen gözaltına alınan Mısır asıllı ABD vatandaşı yolcunun geniş güvenlik önlemlerine rağmen uçağa binmeyi nasıl "başardığı" ise bilinmiyor.

  AFP haber ajansına konuşan havalimanı güvenlik birimi kaynakları, Mısır kökenli Amerikalı akademisyen Muhammed İbrahim Marai'nin sinirli davranışlarından şüphelenen polisin bavulunda yaptığı kontrolde metal kutulara saklanmış 2 silah ve 250 mermi bulunduğunu, bavulun bir cebinde de 2 kılıç, 5 hançer ve 2 bıçak ele geçirildiğini belirtti.

  Marai hakkında soruşturma başlatılırken, bu kişinin silahlarının Kahire'ye gelişinden önce nasıl olup da bulunamadığı araştırılıyor.

  11 Eylül eylemlerinin ardından ABD'nin en sıkı güvenlik güvenlik uygulamalarına sahip havaalanlarından biri haline gelen JFK'deki güvenlik önlemleri, bu ay başında New York'un ünlü Times Meydanı'ndaki bombalı saldırı girişiminin ardından had safhaya çıkarıldı.

  ABD havaalanlarındaki güvenlik önlemlerinin artırılmasına neden olan bir başka gelişme ise geçtiğimiz Aralık ayında Nijeryalı Ömer Faruk Abdülmuttalib'in üzerindeki kimyasal patlayıcılarla Amsterdam-Detroit uçağını havaya uçurmaya çalışırken yakalanması olmuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı