GeriDünya ABD'de 47 Türk gözaltında
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'de 47 Türk gözaltında

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu, 11 Eylül saldırılarından sonra ABD’de vize sorunları nedeniyle 47 Türk’ün gözaltına alındığını, bu kişilerin terörizmle herhangi bir bağlantısının olmadığını açıkladı.

Büyükelçi Loğoğlu, Reuters ajansına verdiği özel demecinde, ABD’nin içinde bulunduğu hassasiyete saygıyla yaklaştıklarını belirterek, ancak bu süreçte birçok kişinin başka bakımlardan zarar görebileceği konusuna dikkat çekti.

ABD’nin Dışişleri Bakanlığı ve diğer birimleriyle iyi iletişime sahip olduklarını açıklayan Loğoğlu, ancak gözaltına alınan Türk vatandaşları sayısına ilişkin endişelerini dile getirdi.

Büyükelçi Loğoğlu, gözaltına alınan Türklerin hiçbirinin terörist faaliyetlere karışmadığını, bu kişilerin vize süreleri, oturma izinleri gibi konularda sorunları olabileceğini kaydetti.

Gözaltına alınan Türklerin çoğunun New York bölgesinden olduğunu belirten Loğoğlu, bu kişilerin tümüne dair bilgilendirilmediklerini de ifade etti. Loğoğlu, kağıt üzerinde gözaltılarda üçüncü sırada olunmasının ülke hakkında yanlış bir izlenim verdiğini söyledi.

Bir ülkeyle ayrı bir anlaşma imzalamadıkça sorgulamayla ilgili bilgi vermek zorunda olmayan ABD’nin, Türkiye, Pakistan ve Mısır ile arasında böyle bir anlaşma bulunmuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle