GeriDünya ABD'de 10 Rus'a 'ajan' gözaltısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'de 10 Rus'a 'ajan' gözaltısı

ABD Adalet Bakanlığı, ABD'de Rusya hükümeti adına yasa dışı faaliyetler yürüttükleri gerekçesiyle “10 Rusya istihbarat görevlisinin” gözaltına alındığını açıkladı.

Ajanlardan sekizinin, ABD'de Rusya lehine “uzun vadeli ve oldukça gizli görevler” yürüttükleri ve pazar günü gözaltına alındıkları belirtildi. Diğer iki kişi de “Rusya'nın ABD'deki aynı istihbarat programına katıldıkları” gerekçesiyle gözaltına alındı.

Gözaltına alınan 10 ajan, “yabancı bir hükümetin ajanı olarak komplo düzenlemekle” suçlanıyor. Ajanlar, New York güney bölgesi Bölge Mahkemesi'nde 5'er yıl hapis istemiyle yargılanacak.

KARA PARA AKLAMA İLE DE İTHAM EDİLİYORLAR

Gözaltına alınan 10 kişi, “kara para  aklama” suçuyla da itham ediliyor.

Zanlılardan dokuzu, Rusya Hükümeti lehine komplo ve kara para aklama ile  suçlanıyor. Bu suçların 20 yıla kadar hapis gerektirdiği bildirildi.

FBI ajanlarının Richard Murphy ve Cynthia Murph adlı sanıkları New  Jersey'deki Monclair'de bulunan evlerinde gözaltına aldığı, iki sanığın bugün  Manhattan'da mahkemeye çıkarıldığı kaydedildi. Diğer sanıkların Vicky Pelaez,  Juan Lazaro lakaplı ismi açıklanmayan bir zanlı ve Anna Chapman olduğu açıklandı,  bunların da Yonkers (New York) ve Manhattan'da pazar günü gözaltına alındıkları  kaydedildi.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle