GeriDünya ABD’ye ambargo koyarız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD’ye ambargo koyarız

Türkiye’de faaliyet gösteren Amerikan şirketlerinin önümüzdeki perşembe günü KKTC’ye yapacağı ziyarete büyük tepki gösteren Kıbrıs Rum yönetimi, Amerikan mallarına ambargo, ihale yasağı ve Suriye ve İran ile ilişkileri güçlendirme tehdidinde bulundu.

TÜRKİYE’de faaliyet gösteren 10 Amerikan şirketinin ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Ticari Ataşesi’yle KKTC’ye yapacağı ziyaret Rumları ayaklandırdı. ABD’ye nota veren Rumlar, Washington’a ‘Ayağınızı denk alın Suriye ve İran ile işbirliği yapar, Amerikan mallarına ambargo koyarız’ tehdidinde bulundu.

Rum lider Tasos Papadopulos, ziyaretin açıklanmasının hemen ardından ABD’nin Kıbrıs Büyükelçisi Michael Klosson’u çağırarak protesto etti. Rum Ticaret Sanayi ve Turizm Bakanı Yorgos Lillikas da Amerikan şirketlerine; ‘Amerikan şirketleri bizim tarafta çok büyük ekonomik çıkarları bulunduğu bir zamanda, bu siyasi oyuna karışmayı isteyip istemediklerini iki, hatta üç kez düşünsünler’ dedi. Lilikas İngiltere’yi kast ederek ‘Bir AB ülkesi de benzer bir girişim başlatmaya çalışmıştı ama vazgeçirdik’ diye konuştu.

Rum medyasına göre, ABD elçisine, ‘Kamu ihalelerine Amerikan şirketlerine yasak konur, Amerikan mallarına da boykot başlatılır’ mesajı iletildi. Rum Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu, ‘KKTC’ye gelecek heyette ABD Ticari Ataşesi Amer Kayani’nin eşlik etmesi ve Ercan havaalanını kullanması, BM Güvenlik Konseyi’nin KKTC’nin tanınmasını engelleyen 550 ve 541 sayılı kararlarının açık bir ihlalidir’ diye konuştu.

Rum Alithia gazetesi, Papadopulos’un ABD’yi ‘Suriye ve İran ile ilişkileri güçlendirme’ tehdidinde bulunduğunu duyurdu. Gazete, Papadopulos’un ABD Başkanı George Bush’un İran ve Suriye’yi tehdit etmesinin hemen ardından, Dışişleri Bakanı Müsteşarı Satos Zakheos’u Şam ve Bağdat’a gönderdiğine dikkat çekti.

ABD elçiliği Ticaret Müsteşarı Amer Kayani’nin de yer alacağı işadamları heyetinde, enerji sektöründen Shaw/Stone & Webster ve El Paso, lojistik sektöründen Fedex, gayrimenkul sektöründen Cushman & Wakefield, sağlık sektöründen GNC, ticaret ve iş geliştirme sektöründen World Trade Center, bilişim sektöründen Oracle ve Microsoft, telekomünikasyon sektöründen Comsat, finans sektöründen de Raymond James yöneticileri yer alacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle