GeriDünya ABD vurmasa Kerkük de tehdit altındaydı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD vurmasa Kerkük de tehdit altındaydı

ABD vurmasa Kerkük de tehdit altındaydı
refid:26975234 ilişkili resim dosyası

IRAK Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşad Salihi, “ABD’nin IŞİD’e yönelik hava operasyonu olmasaydı, Erbil’den sonra Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Kerkük ve Tuzhurmatu da tehdit altına girecekti” dedi.

IŞİD tehdidine karşı daha önce dile getirdikleri, “Merkezi Bağdat Yönetimi ile Kuzey Irak ortak mücadele etmeli” uyarılarının daha yeni anlaşılmaya başlandığını belirten Salihi, IŞİD’le mücadelede halen koordinasyon eksiklikleri olduğunu söyledi. Sincar’da Ezidilerle birlikte dağa kaçan Telaferli Türkmenlerin de tecavüze uğradığını öne süren Salihi, şunları anlattı: “Bombardıman olmasaydı Erbil kadar, Kerkük ve Tuzhurmatu’nun da tehdit altında olduğunu kimse unutmamalı. Buralarda halk endişeyle bekliyor. Amirli’de peşmerge ve gönüllü Türkmen güçleri birlikte IŞİD’i geri püskürtmeyi başardı. Ancak IŞİD’in saldırları yeniden başladı. Amirli halkının direnişi sürüyor. Mahmur’da ise peşmerge güçleri ile IŞİD arasındaki çatışmalar devam ediyor.

ANKARA’DAN ASKERİ TALEBİMİZ YOK

Biz Irak’ın kendi iç meselesinin kendi iç dinamikleriyle çözülmesini istiyoruz. Bu nedenle Türkiye’den askeri boyutta bir talebimizin olmadığını tekrarlamak isterim. Irak’taki Türkmenlerin, Ezidilerin, Şebeklerin ve diğer Hristiyan grupların can güvenliği için bir güvenlik bölgesi oluşturulması ve bunun uluslararası güç tarafından desteklenmesi kararını çıkarttık. BM Güvenlik Konseyi ve diğer uluslararası kuruluşların bu kararı dikkate almasını bekliyoruz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle