GeriDünya ABD ve Küba büyükelçiliklerini açmaya hazırlanıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  15
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD ve Küba büyükelçiliklerini açmaya hazırlanıyor

ABD ve Küba büyükelçiliklerini açmaya hazırlanıyor
refid:29426974 ilişkili resim dosyası

Yarım asrı aşkın süre önce diplomatik ilişkileri kesen ABD ile Küba, karşılıklı olarak büyükelçiliklerinin açılması konusunda uzlaşmaya vardı.

Amerikan medyasının ABD'li bir üst düzey yetkiliye dayandırdığı haberlere göre, ABD Başkanı Barack Obama'nın, bugün iki ülkenin karşılıklı büyükelçiliklerini tekrar açma konusundaki anlaşmayı sonuçlandırdıklarını açıklaması bekleniyor.

ABD ve Küba büyükelçiliklerini açmaya hazırlanıyor ABD-Küba ilişkilerinde yeni dönem

İki ülke, Obama'nın, Aralık 2014'te Küba ile ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik tarihi açıklamasının ardından büyükelçilikler konusunu müzakere etmeye başlamıştı.

Yarım yüzyıldan sonra ilk kez 11 Nisan'da bir ABD Başkanı ile Küba Devlet Başkanı yüz yüze görüşme yaparken Obama yönetimi, 14 Nisan'da da Küba'yı teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarma kararı almıştı.

ABD'DEN KÜBA'YA FERİBOT SEFERİ İZNİ VERİLDİ

ABD ile Küba'nın ilişkileri, Fidel Castro'nun 1959'daki devrimle iktidara gelmesinden kısa süre sonra bozulmuştu. İki ülke, 1961'de kesilen diplomatik ilişkileri yeniden tesis etmenin koşulları üzerinde yaklaşık altı aydır görüşmelerde bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle