GeriDünya ABD Türkiye'yi kaosa sürüklüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  58
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD Türkiye'yi kaosa sürüklüyor

ABD ‘nin yarattığı Kuzey Irak sorunu Türkiye ‘nin en büyük siyasi sorunu haline nasıl geldi?

Irak ‘daki ABD askerleri artık  eve dönüş şarkıları söylüyor.
Irak ‘a komşu ülkeler siyasi depremlerle sallanıyor .
Türkiye tarihinin en büyük siyasi krizini yaşıyor .
Artık G.W.Bush yönetiminin  ‘Irak projesi’nin sonu geldi de geçiyor bile.
Bu savaşın sonucu ne oldu ?
Kim kazandı ? Kim kaybetti ?
Irak diye bir ülke, bir devlet kaldı mı ortada ?
Üçe parçalanmış bir ülke . Bir milyon ölü .İki milyon kişi evlerini terk etmiş durumda  .
12 yaşın üstündeki kadın erkek herkesin elinde silah.
Günde yüzlerce ölü. Patlayan bombalar.
Güney Irak tamamıyla İran yanlısı Sadr güçlerinin etkisi altında .
Kuzey Irak ABD yönetimi’nin tek başarılı olduğu proje olarak lanse ediliyor. Yıllardır bekledikleri fırsatı ele geçiren Kürtler bağımsızlıklarını ilan etmek üzereler. Himaye ettikleri ve silah desteği verdikleri PKK güçleri Türkiye, İran ve Suriye ‘de gerilla eylemleri gerçekleştiriyor.  

ABD askerlerinin koruduğu Bağdat havaalanı, parlamento binasının ve elçiliklerin bulunduğu güvenli  bölgenin  dışında  kalan  kaos içindeki  Bağdat. Belki de Beyrut bile Bağdat ‘tan  daha güvenli.
Bush yönetimi Irak projesinin başarısız olduğunu kanıtlayacak bir çekilme emrini veremiyor. Her geçen gün iş daha da kötüye gidiyor. Senato araştırma konseyi önerge üzerine önerge veriyor.

Bush yönetimi, bölgedeki komutanlarının ve elçilerinin tavsiyelerinin aksine ısrarla Irak projesinin yani demokrasi ithalatının daha fazla askeri güçle yapılacağını savunuyor. Bush ‘un demokrasi ithalatı tezi bir türlü gerçekleşmiyor.

Kuzey Irak ‘da Kürtlerin Kerkük ‘deki nüfus kayıtları çerçevesinde yaptıkları çalışmalar ve sivil askeri örgütlenmeleri bir örnek olarak kullanıp kendi iç kamuoyunu sakinleştirmeye çalışan Bush yönetimi Türkiye ‘yi sürüklediği siyasi kaosa aldırmıyor. Kendi menfaatleri için müttefiki Türkiye ‘yi ateşe atmaktan çekinmiyor.
Eğer ABD istese Kuzey Irak’taki gerilla eylemlerini 24 saat içinde durduracak güce sahip.
Yapmıyor. Yapamıyor.

Irak’taki ABD güçleri artık tezkere bekliyor.Her an çıkması muhtemel bir çekilme kararını beklerken dönüş şarkıları söylüyor askerler . Geceleri dışarı çıkamayan dişlerine kadar silahlı askerler korku içinde. Demokrasi götürdükleri topraklarda her an bir yerden çıkması muhtemel bir kurşunun korkusu yüreklerini karartmış durumda genç insanların.
Artık ABD kongresi Irak sorununu tartışmaya hazır. ABD kamuoyu bu anlamsız savaşın sona ermesini istiyor. Tüm medya ABD’nin bölgede yarattığı siyasi kaosun nasıl temizlenmesi gerektiğine ilişkin önerilerle dolu. Bölgedeki kimsesiz çocuklar, göç eden çocuklu annelerin dramı, hastalar, yaşlılar bir insanlık dramının yaşandığını kanıtlamaya yetiyor.

ABD’nin bölgede yarattığı travmalardan çok geri dönüş şarkıları söyleyen askerlerin sorunu ABD medyasının daha çok ilgisini çekiyor nedense.160 bin askerin ne kadar süre içinde eve dönebileceğinin hesabı yapılıyor.
New York Times gazetesi bu çekilişin en az altı ay sürebileceğini ve Türkiye’nin işbirliğinin çok büyük bir kolaylık sağlayacağını yazıyor. Türkiye ABD ‘ye bu yardımı yapacak mı? Hava alanlarını ve limanlarını kullandıracak mı? Bundan elde edilecek faydanın ne olduğunun hesaplanması gerekmez mi?
İşte esas soru, Irak’ta 160 bin ABD askeri geri dönüş şarkıları söylerken, Başkan Bush ve yardımcısı Cheney’in arkalarında bıraktıkları kaosu kimin temizleyeceği sorusudur. ABD kongresi ve senatosu bunun hesabını soracak mıdır?

Birleşmiş milletler ve AB’nin  amaçsız ve nedensiz bir savaşın, bölgede milyonlarca insanın ölümüne ya da göç etmesine sebep oluşunu  tepkisiz izlemesi ise daha karamsar olunmasını gerektiriyor .
Bizim açımızdan en üzücü olan şey ise, ülkenin bütünlüğünü ve geleceğini tehlikeye atan bu gelişmelerin değerlendirmesini yapmak ve akılcı ve partiler üstü önlemler almak yerine küçük ve kısa vadeli hesaplar içinde iktidar mücadelesi veren dar vizyonlu politikacıların arasında bir seçim yapma zorunluluğudur.
 

  

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle