GeriDünya ABD, Türkiye'siz yapamaz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD, Türkiye'siz yapamaz

20 Ocak'ta ABD'nin 43. Başkanı olarak yemin edecek olan George W. Bush, Texas'taki bir toplantıda, bir Ermeni temsilcisinin sözde soykırımı gündeme getirmesi üzerine, ‘‘ABD, Türkiye'siz yapamaz. Türkiye ile ABD dost ve müttefik. Başkan seçilirsem uzun yıllara dayanan bu dostluk devam eder’’ dedi.

ABD Federal Yüksek Mahkemesi'nin 4'e karşı 5 oyla başkanlık yolunu açtığı Cumhuriyetçi Parti Adayı George W. Bush'un, ‘‘ABD Türkiye'siz yapamaz’’ dediği öğrenildi.

Hürriyet'e ulaşan bilgilere göre, ABD'nin 43. Başkanı olarak 20 Ocak'ta yemin edip göreve başlayacak olan Bush, Texas'ta yapılan ABD Ermeni toplumundan temsilcilerin de bulunduğu bir toplantıda, bir Ermeni temsilci sözde soykırımı gündeme getirince, ‘‘ABD, Türkiye'siz yapamaz. Türkiye ile ABD dost ve müttefik. Başkan seçilirsem uzun yıllara dayanan bu dostluk sürer’’ yanıtını verdi. Bush'un toplantıdaki Türk toplumu üyelerine de son derece sıcak davrandığı öğrenildi. Ermeniler Bush'un kampanyasına para katkısı yaptı. Bush'un Ermenileri okşayıcı bir açıklaması, danışmanlarınca ‘‘politika’’ olarak nitelendi ve bu mesaj Türk toplumuna iletildi. Bush'un yakın danışmanlarından biri, kısa süre önce Türk toplumu temsilcilerinden birine, ‘‘Türkiye'nin yanındayız, en küçük bir endişeniz olmasın’’ dedi.

TÜRKİYE'Yİ TANIYAN KADRO

Washington'daki Türk resmi kaynakları, Bush'un, ulusal güvenlik, dışişleri ve savunma alanlarında kabinesine alacağı isimleri, ‘‘çok yakından tanıdığımız, engin tecrübeye sahip insanlar’’ diye nitelediler. ‘‘Bu son derece önemli. Türkiye ile ABD arasındaki stratejik ortaklık, Bush döneminde daha da derinleşecektir. İlişkiler daha da ileri noktalara gidecektir’’ diyen aynı kaynaklar, Bill Clinton döneminde silah alım ve insan hakları ve demokrasi alanlarında zaman zaman ilişkilerde ortaya çıkan sorunların azalacağını tahmin ettiklerini de kaydettiler.

Görevi, 20 Ocak 2001 günü Clinton'dan devralacak olan Bush'un, Dışişleri Bakanlığı görevine eski Genelkurmay Başkanı Collin Powell'ı getirmesi bekleniyor. Powell, Körfez Savaşı sırasında görev yapmış ve Türkiye'nin stratejik önemini takdir eden eski askeri liderlerden biri. Powell, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de kişisel bir dostu.

Bush HANEDANI’NIN DÖNÜŞÜ

Bush, sekiz yıl önce babası George Bush'u mağlup eden Clinton-Gore ekibinden intikamını da almış oldu. Bush hanedanı Washington'a yeniden dönerken, ülkedeki Demokrat-Cumhuriyetçi siyasi bölünmesinin seçimlerde kesin çizgilerle ortaya çıkması yeni başkanın işini zorlaştırıyor. Beyaz Saray'a Bush'un yerleşmesiyle ABD'deki iktidar odaklarının tümü Cumhuriyetçi Parti'nin eline geçiyor. Aynı parti Temsilciler Meclisi'nde çoğunlukta. Senato'da tarafların dağılımı 50 koltukla eşit. Ancak, kritik oylamalarda Senato Başkanı sayılan Başkan Yardımcısı Cheney oyunu kullanabiliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle