GeriDünya ABD Türkiye’yi daha iyi dinlemeli
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  18
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD Türkiye’yi daha iyi dinlemeli

ABD Türkiye’yi daha iyi dinlemeli
refid:16894733 ilişkili resim dosyası

Amerikan haftalık haber dergisi Newsweek, Ortadoğu’da protesto dalgası sürerken ABD yönetimini bölge stratejisini gözden geçirmeye çağırdı.

ABD’li gazeteci ve yazar Stephen Kinzer, analizinde, Washington’un yeni yaklaşımlara ve yeni ortaklara ihtiyacının olduğu savunularak, “Müslüman Ortadoğu’daki en yakın ABD müttefiki olan Türkiye’yi daha dikkatli dinlemek iyi bir başlangıç olur” ifadesi kullanıldı.
Analiz yazısında ABD’nin, Ortadoğu’da yanlış bir stratejiyi sürdürdüğü, olayları etkileyemediği öne sürüldü. Kinzer, İran’ın Hizbullah, Hamas ve Irak’taki Şii partiler gibi seçimleri kazanan popüler güçlerin yanında yer alırken, ABD’nin bu yükselen güçlere karşı koymak için Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek gibi her zamanki dostlarına dayandığına dikkat çekti.
Kinzer, şu görüşleri dile getirdi: “ABD’nin uzun vadeli Ortadoğu stratejisini gözden geçirme ihtiyacının olduğu gerektiği hiçbir zaman o kadar açık olmamıştı. Müslüman Ortadoğu’daki en yakın ABD müttefiki olan Türkiye’ye daha dikkatli dinlemek iyi bir başlangıç olur. Akıllıca bir ikinci adım, İran’a yönelik politikayı, çatışmadan samimi bir uzlaşı arayışına değişterek, tersine çevirmektir.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle