GeriDünya ABD Türkiye’ye 7,8 milyar dolarlık füze satmaya hazırlanıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  220
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD Türkiye’ye 7,8 milyar dolarlık füze satmaya hazırlanıyor

ABD Türkiye’ye 7,8 milyar dolarlık füze satmaya hazırlanıyor
refid:12464681 ilişkili resim dosyası

Obama yönetimi yetkilileri ABD meclisine Türkiye’ye 7,8 milyar dolarlık Patriot PAC-3 füzesi satılması ihtimali olduğu yönünde bilgi verdi.

Pentagon’un Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı’ndan yapılan açıklamada satışın 13 Patriot ateşleme ünitesi ve 72 PAC-3 füzesini kapsadığı belirtildi.

 

Satışın ABD’nin yaptığı en büyük devletler arası silah satışlarından biri olacağı öne sürüldü. Eğer satış gerçekleşirse Türkiye’nin ABD’nin silah ihracatındaki en büyük müşteri konumuna geri döneceği ifade edildi.

 

İLİŞKİLERİ GÜÇLENDİRECEK  

 

Türkiye uzmanı analist Soner Çagaptay da bu alışverişin Türkiye-ABD arasındaki askeri ilişkileri güçlendireceğini, Türkiye’yi yeniden ABD’nin önde gelen silah ihracatçılarından biri yapacağını ifade etti.

 

Pentagon’dan yapılan açıklamada Türkiye’nin bu füzeleri savunma kapasitesini güçlendirmek için kullanacağı ve bölgesel tehditlere karşı bir caydırıcı güç oluşturacağı ifade edildi.

 

KONGRE'DEN İPTAL BEKLENMİYOR 

 

Kongre’nin bu teklifi reddetmek için 15 günlük süresi olsa da bu tarz tekliflerin bugüne kadar hiç reddedilmemiş olması satışın gerçekleşeceği fikrini güçlendiriyor.

 

Türkiye ABD’nin İran’a komşu olan tek NATO üyesi müttefiki olma özelliğini yıllardır koruyor. Geçtiğimiz ay ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton İranlı liderleri nükleer silah elde etme çabalarının nafile olduğu konusunda uyarmış, ABD’nin Ortadoğu üzerine bir “savunma şemsiyesi” açma ihtimali olduğundan bahsetmişti.

 

ABD’nin sadece Türkiye’ye değil Fas ve Ürdün’e de askeri malzeme satması bekleniyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle