GeriDünya ABD: Türkiye Irak'a asker önerdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD: Türkiye Irak'a asker önerdi

ABD Savunma Bakanı Rumsfeld, Türkiye'nin ''belli koşullar çerçevesinde'' Irak'a asker gönderme önerisini getirdiğini söyledi.

ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Irak'a asker göndermesiyle ilgili soruları yanıtladı.

Rumsfeld, Türkiye'nin ''belli koşullar çerçevesinde'' Irak'a asker gönderme önerisini getirdiğini ve bunun gerçekleşmesinin hem Türkiye, hem Irak Geçici Hükümet Konseyi (GHK), hem de koalisyon güçlerini tatmin edecek bir yöntem bulunmasına bağlı olduğunu bildirdi.
  
ABD Savunma Bakanı, bütün tarafları tatmin edecek bir yöntem bulunmasına ilişkin sürecin devam ettiğini belirterek, ''Herkesi tatmin edecek bir yol bulup bulamayacaklarını bilmiyorum. Ancak öyle umuyorum. Çünkü birçok nedenden ek askeri gücün gelmesinden memnun oluruz'' dedi.
  
"EK KUVVETİ MEMNUNİYETLE KARŞILARIZ"

Rumsfeld, Türkiye'nin öne sürdüğü koşulların, ''kendisi için problem yaratmadığını'' belirterek, önümüzdeki haftalarda Türkiye'nin, ABD'li yetkililerin yanı sıra, Iraklı yetkililerle de görüşmelerde bulunacağını kaydetti. ABD Savunma Bakanı, sözlerini şöyle sürdürdü:
  
''Bildiğiniz gibi ABD Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı yaklaşık yüz ülkeden asker, para, uçuş hakkı benzeri birçok konuda yardım talebinde bulundu.

Mümkün olduğunca çok ülkenin buna katılmasını istiyoruz. İnanıyorum ki Türk hükümetinin yaptığı, benim anladığım kadarıyla, belli koşullar altında asker gönderme arzusunda olduklarını söylediler.

Bu da hem onlar, hem Iraklılar, hem de koalisyoniçin tatmin edici bir yaklaşım, bir yöntem bulunmasına bağlı. Sonunda herkesi tatmin edecek bir yöntem bulup bulamayacaklarını bilmiyorum. Ama öyle umuyorum. Çünkü pek çok nedenden dolayı ek kuvvet gelmesini memnuniyetle karşılarız.'' 
  
"TÜRKİYE'DEN BAŞKA 4-5 HÜKÜMETLE DAHA KONUŞUYORUZ"

Rumsfeld, ek askeri kuvvet gönderilmesinin, Amerikan askerleri üzerindeki baskıyı rahatlatacağını, ikinci olarak da dünya üzerindeki herhangi bir ülkenin, Irak'ın başarılı olmasını görmekte kararlı olduğunu göstereceğini kaydetti.
ABD Savunma Bakanı, ek kuvvetin ayrıca Irak halkına, koalisyonun büyüklüğünü, uluslararası bir mesele olduğunu, ''işgal'' olmadığını kanıtlayacağını belirtti.
  
Rumsfeld, ''İşte bu çerçevede biz de ilgiliyiz. Şu sırada Türk hükümetinin yanı sıra en azından 4, 5 hükümetle daha konuşuyoruz'' dedi.
  
"TÜRKLER HEM BİZLE HEM IRAKLILARLA GÖRÜŞMEK İSTİYOR"

Donald Rumsfeld, bir gazetecinin, Türk hükümetinin asker göndermek için öne sürdüğü koşulların ABD için problem yaratıp yaratmadığı sorusuna karşılık, ''Bilmiyorum. Benim için yaratmıyor. Türk hükümetinin farklı düzeylerindeki farklı insanlar hem bizle hem de Iraklılarla görüşmek istediklerini dile getirdiler. Bu görüşme süreci nasıl ilerleyecek, bilmiyorum. Ancak önümüzdeki haftalarda toplantılarolacağını zannediyorum'' diye konuştu.

SİNGAPUR IRAK'A ASKER GÖNDERİYOR

Bu arada Singapur'un, ABD öncülüğünde Irak'tayeniden yapılandırma çalışmalarına askeri katkıda bulunarak bu ülkeye askerler, donanmaya ait gemiler ile hava kuvvetlerine bağlı uçaklar göndereceği bildirildi.
  
Singapur Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Singapur'un göndereceği birliğin büyüklüğü hakkında açıklamada bulunulmazken, C-130 Hercules nakliye uçakları ile Singapur donanmasının Çıkarma Gemisi Tankları (LST) adı verilen en büyük savaş gemilerinin birlikte yer alacağı belirtildi.
  
Irak'a gönderilecek birlik için uğurlama töreninin 28 Ekim Salı günü yapılacağı, ancak askerlerin farklı tarihlerde Irak'a gideceklerinin kaydedildiği açıklamada, Irak'ta görev yapacak Singapur birliğinin, bu ülkede ne kadar kalacağı konusunda ise bilgi verilmedi.
  
C-130'lar, küçük kamyonlar da dahil olmak üzere büyük hacimli kargolar taşıyabiliyor. LST adı verilen savaş gemileri ise çıkarma gemileri taşıyabiliyor ve tanklar ile kamyonların yüklenmesine olanak sağlıyor. Bu gemiler ayrıca helikopterler için hangar tesislerine de sahip bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle