GeriDünya ABD, Türkiye için formül arıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD, Türkiye için formül arıyor

ABD'nin, Irak'a Türk askeri gönderilmesi konusunda hem Ankara'yı, hem de Irak geçici Hükümet Konseyi'ni rahatlatacak formül aradığı ileri sürüldü.

Reuters'ın, Financial Times gazetesine dayanarak verdiği habere göre, Batılı diplomatik kaynaklar, ''geçici Hükümet Konseyi'ndeki muhalefeti kırmak amacıyla, Türk askerinin, Irak'ta belirli bir bölgeyi kontrol etmesi değil, bu ülkede destek gücü olarak görev yapması dahil bir dizi fikir üzerinde durulduğunu'' belirttiler.

Batılı diplomatik kaynakların, bu çerçevede Türk askerinin, ''Irak'ın oldukça geçirgen durumdaki sınırlarının denetim altına alınması, ülkedeki BM görevlilerinin korunması ve askeri eğitim vermesi'' gibi görevler üstlenmesi üzerinde durulduğunu ifade ettikleri kaydedildi.

Reuters'a demeç veren, adı açıklanmayan bir Amerikalı diplomat, ''Irak geçici Hükümet Konseyi'ni ikna çabalarının sürdüğünü'' belirtirken, Ankara'da bulunan bir başka Amerikalı diplomatın da, ''komşu ülkelerden askerlerin, Irak'ta, bu ülkedeki istikrarı artıracak bir şekilde konuşlanmasının yolunun bulunması gerekli. Zaten konuyla ilgili tüm ülkelerin ana amacı Irak'ta istikrarın sağlanması''dediği kaydedildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle