GeriDünya ABD, türbanlı öğrenciye destek çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD, türbanlı öğrenciye destek çıktı

Arap asıllı kız öğrencinin türbanla okula alınmaması üzerine ABD Adalet Bakanlığı ‘Ayrımcılık yapıyor’ açıklamasını yaptı. Okul yönetimi ise bu gerekçeyi kabul etmedi. Son kararı mahkeme verecek.

ABD Adalet Bakanlığı, Oklahoma Eyaleti’nde, okula ‘türbanlı’ olarak gelmesine izin verilmeyen 11 yaşındaki bir kız öğrenciye ‘ayrımcılık’ yapıldığını savundu. Bakanlık, Arap asıllı olan 6. sınıf öğrencisi Nashala Hearn’ın ailesi tarafından Muskogee Bölgesi Eğitim Kurulu’na karşı açılan davaya müdahale etti. Adalet Bakan Yardımcısı Alexander Acosta, ‘Hiçbir öğrenci, devletin sağladığı eğitim olanakları ile inançları arasında tercih yapmak zorunda bırakılmamalı’ diyerek şikayette bulundu.

BİZ HAKLIYIZ

Okul yöneticileri, türbanı, kıyafet kurallarına aykırı bularak, Hearn’e iki kez uzaklaştırma cezası vermişti. 15 Ekim’den bu yana ‘geçici’ olarak Nashala Hearn’ın türbanla okula girmesine izin veren Muskogee Bölgesi Eğitim Kurulu Başkanı Eldon Gleichman, ‘Biz, kuralları doğru yorumladığımıza inanıyoruz. Federal hükümet ise farklı düşünüyor. Ne olacağına yargıç karar verecek’ dedi. Nashala Hearn’ın ailesi, ayrıca, 80.000 dolar tazminat talep ediyor. Konuyla ilgili mahkeme süreci 7 Eylül’de başlayacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle