Dünya ABD temsilcisi 8 Aralık'ta K.Kore yolcusu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD temsilcisi 8 Aralık'ta K.Kore yolcusu

ABD temsilcisi 8 Aralık'ta K.Kore yolcusu

ABD Başkanı Barack Obama, Asya ülkelerine yaptığı ilk ziyareti tamamlayarak bugün Güney Kore'den ayrıldı. Obama, Seul’da yaptığı açıklamada, ABD elçisinin nükleer görüşmeler için 8 Aralık’ta Kuzey Kore’yi ziyaret edeceğini açıkladı.

Obama, Asya turunun dördüncü durağı olan Güney Kore'de Devlet Başkanı Lee Myung-bak ile görüştü. 

 

Lee ile Kuzey Kore'nin nükleer programını ele alan Obama, görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, ABD özel temsilcisi Stephen Bosworth’un 8 Aralık tarihinde Pyongyang’ı ziyaret edeceğini açıkladı.

 

Bosworth Pyongyang’daki temaslarında, Nisan ayında altılı nükleer silahsızlanma görüşmelerini terk eden Kuzey Kore’yi yeniden masaya oturtmaya çalışacak. Kuzey Kore görüşme masasından kalktıktan bir ay sonra ikinci nükleer silah denemesini gerçekleştirmişti.

 

"KAPIMIZ AÇIK"

“Sorunları barışçıl yollarla çözmek için kapı açık” diyen Obama, Pyongyang'ı geçmişte yaptığı provokatif davranışlara son vermeye çağırdı. ABD Başkanı, Kuzey Kore ile kurulacak diyalogun da bu ülkenin nükleer silahsızlanma konusunda “ciddi adımlar” atması halinde mümkün olacağını söyledi.

 

Obama ve Lee ortak basın toplantısında ayrıca, Kuzey Kore’ye karşı alınacak tutum konusunda da anlaşmaya vardıklarını açıkladılar.

 

Obama, Güney Kore'den önce Japonya, Singapur ve Çin'de temaslarda bulunmuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle