GeriDünya ABD, Taliban yenilgisinden memnun
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD, Taliban yenilgisinden memnun

ABD, Afganistan`da Taliban yönetiminin ard arda yenilgiye uğramasından memnuniyet duyarken, Kuzey İttifakı`nın, Washington`ın istediği zamandan önce başkent Kabil`i ele geçirmesinin bazı sıkıntılara yol açmasından kaygı duyuyor.

ABD Kara Kuvvetleri Bakanı Thomas White, açıklamasında, Kabil'in düşmesinin, harekatın ilk aşamasının başarıyla sürdüğünün kanıtı olduğunu söyledi.

White, "bizim havadan sürdürdüğümüz bombardımanla Kuzey İttifakı`nın karadaki koordinasyonu sonucu, Taliban Kabil`den kaçmak zorunda kaldı" dedi.

ABD Başkanı George W. Bush, BM`de 10 Kasım Cumartesi günü yaptığı konuşmada, katliam olabileceği ve Kuzey İttifakı`na karşı çıkan Pakistan`da olumsuz tepkilere yol açabileceği için, Kuzey İttifakı`ndan şimdilik başkente girmemesini istemişti.

Ancak Taliban`ın çekilmesinin ardından askeri başarısını sürdürmek isteyen Kuzey İttifakı, bu çağrıyı gözardı ederek, Kabil`e girmeyi tercih etti.  Washington`daki gözlemciler, siyasi bazı kaygılara karşın, askeri yönden değerlendirildiğinde, Kuzey İttifakı`nın bu tutumunun, ABD`yi ``pek kızdırmadığı`` yorumunda bulundular.

Kabil`de, Afganistan`ın komşusu ve ABD`nin terörizme karşı savaşında önemli işbirliği gerçekleştirdiği Pakistan`ın nüfusunun çoğunluğunun olduğu gibi Peştunlar bulunuyor. Kuzey İttifakı`nın Peştunlar`ı katletmesi halinde, Pakistan`ın desteğinin sıkıntıya girebileceği belirtiliyor.

CNN televizyonunun Kandahar`daki muhabiri Kemal Haydar, Taliban`ın, Kuzey İttifakı ile Peştunlar arasında çatışma yaratarak durumu karıştırmak için Kabil`den kısmen çekildiği yorumunda bulundu.

Beyaz Saray kaynakları ise ABD kuvvetlerinin havadan bombalaması veKuzey İttifakı`nın karadan gerçekleştirdiği hareket ile önemli ilerleme kaydedildiğini ve bu ilerlemeden ABD`nin memnuniyet duyduğunubelirttiler.

ABD yönetimi yetkilileri, şu ana kadar katliama ilişkin hiçbir haber gelmediğini de hatırlattılar.
  


Yorumları Göster
Yorumları Gizle