Dünya ABD Taliban ile görüşecek iddiası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD Taliban ile görüşecek iddiası

Wall Street Journal gazetesi, ABD'nin Afganistan'daki devrik Taliban ile müzakere etmeyi planladığını yazdı.

Amerikan yönetiminden adı açıklanmayan kaynaklara dayandırılan haberde, "Beyaz Saray ve askeri komuta kademesinden yetkililer, -hareketin liderleri dışında kalan- bazı Taliban yetkilileriyle müzakerelerde bulunmanın, Afganistan'ın aşağısında ve komşusu Pakistan'daki mevcut döngüyü tersine döndürmeye olanak sağlayacağını düşünüyor" ifadesi yer aldı.

Gazetenin internetteki sitesindeki haberde, bu yeni yaklaşımın, Afganistan'daki Amerikan stratejisinin gözden geçirilmesi hakkında Beyaz Saray'ın tavsiye raporlarından birinde yer aldığı belirtildi.

Haberde, "Müzakerelerin, ABD'nin aktif katılımıyla Afgan hükümeti tarafından yürütüleceği" ve Amerikan stratejisine ilişkin bu raporun, gelecek ay, 4 Kasımdaki başkanlık seçimlerinden sonra nihai şeklini almasının beklendiği kaydedildi.

Afgan yetkilileri ekim başında, Suudi Arabistan'ın Mekke kentinde 1996 ile 2001 arasında Afganistan'da iktidarda olan Taliban rejiminin eski üyeleriyle bir araya gelmişti. Afganistan'da ise Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin hükümetinin temsilcileriyle eski milis ve Taliban üyeleri arasında gayrı resmi görüşmelerin hiç kesilmediği belirtiliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle