GeriDünya ABD Suriye'de IŞİD'i vurdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  120
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD Suriye'de IŞİD'i vurdu

ABD Suriye'de IŞİD'i vurdu
refid:27257316 ilişkili resim dosyası

Daha önce Irak'taki IŞİD hedeflerini vuran ABD, bugün sabaha karşı ilk kez, Suriye’deki IŞİD hedeflerine yönelik hava saldırısı gerçekleştirdi. Suudi Arabistan, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Katar saldırıya destek verdi. Suriye de ABD'nin IŞİD hedeflerine hava saldırısı düzenleneceği bilgisini kendilerine verdiğini açıkladı.

Sabaha karşı başlatılan operasyonda öncelikle örgütün Suriye'nin Rakka kentindeki karargahlarının hedef alındığı belirtildi.

İLK KEZ F-22 KULLANILDI
Wall Street Journal gazetesi ve ABC News'un haberlerine göre hava saldırısında ABD ordusuna ait F-22 tipi uçak ilk kez kullandı.

ABD Suriyede IŞİDi vurdu

Yetkililere göre yüksek mevzilerde uçabilme özelliği olan F-22'ler aynı zamanda F/A-18 veya F-16 uçaklarına göre daha hızlı ve çok uzak mesafeden hedefe bomba gönderebiliyor. ABD Hava Kuvvetleri'ne göre F-22'ler 40 kiloluk bombayı yaklaşık 30 kilometre uzaktan hedefe yollayabiliyor.

EL NUSRA DA VURULDU
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Direktörü Rami Abdulrahman, Reuters’a verdiği bilgide, hava saldırılarında an az 20 IŞİD militanının öldürüldüğünü açıkladı. Rakka ve Deyr Ez Zor’da 50 kez atış yapıldığı bilgisine veren Abdulrahman, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib ve Halep kentlerinde el Nusra’nın da vurulduğunu söyledi.

Abdulrahman, Halep'teki hava saldırılarında 30 El Nusra üyesinin yanı sıra sekiz de sivilin öldüğünü belirtti.

ABD ordusundan yapılan açıklamada; füzelerin, Kızıl Deniz ve Basra Körfezi’nin kuzeyinde konuşlanan savaş gemilerinden atıldığı bildirildi.

ABD Suriyede IŞİDi vurdu

Kızıl Deniz'deki ABD savaş gemisi USS Arleigh Burke, IŞİD hedeflerine doğru Tomahawk füzesi fırlatıyor.

ABD Suriyede IŞİDi vurdu

Basra Körfezi'ndeki Amerikan uçak gemisi USS George H.W. Bush'tan havalanmaya hazırlanan savaş uçakları

SINIRIMIZIN DİBİNDE
Tomahawk füzeleri, saldırı ve bombardıman uçaklarının kullanıldığı saldırılarda, Türkiye'nin yanı başındaki Tel Abyad da hedef alındı. Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinin karşısına düşen kasabaya üç saldırı düzenlendiği belirtiliyor. IŞİD militanları da saldırıları doğrularken, Rakka üzerinde insansız hava araçlarının uçtuğunu iddia ettiler.

ABD Suriyede IŞİDi vurdu Suriyeli sayısı 1.5 milyonu geçti


Operasyondan saatler önce Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ABD'nin IŞİD'e yönelik saldırılarının emellerine dair şüpheleri olduğunu söyledi. Daha önce Şam yönetimi, kendisine danışılmadan yapılacak operasyonları 'saldırı' sayacağını açıkladı. Ancak Suriye hava savunması, ABD ve müttefiklerinin saldırılarına yanıt vermedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'de saldırıdan önce Suriye yönetimine danışılmadan böyle bir adım atılmaması konusunda ABD yönetimini uyardı.ABD Başkanı Barack Obama, iki ABD'li gazetecinin IŞİD tarafından kafasının kesilmesinin ardından "Kolumuz uzundur" diyerek IŞİD'i Suriye'de de vuracaklarını söylemişti.

ABD Suriyede IŞİDi vurdu 'IŞİD Felluce'de kimyasal saldırı düzenledi' iddiası


SURİYE'YE BİLGİ VERİLDİ
Suriye, ABD'nin Rakka'daki IŞİD hedeflerine hava saldırısı düzenleneceği bilgisini kendilerine verdiğini açıkladı.

Suriye hükümeti, saldırıdan saatler önce kendilerine mektupla bilgi verildiğini açıkladı.

Reuters’ın haberine göre ABD Dışişleri Bakanı John Kerry imzası taşıyan mektup, Irak Dışişleri Bakanı aracılığıyla Suriye makamlarına iletildi. Mektupta Suriye sınırları içinde bulunan IŞİD militanlarının ABD ve müttefikleri tarafından hedef alınacağı belirtiliyordu.

RUSYA "İZİN ALINMALI" DEMİŞTİ
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'deki IŞİD hedeflerine yapılan hava saldırılarında Suriye yönetiminden izin alınması gerektiğini belirtmişti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile yaptığı telefon konuşmasında, Suriye'deki IŞİD hedeflerine yapılan hava saldırılarını ele alan Putin, "Suriye yönetiminin saldırılardan haberdar edilmesi yetersiz. Saldırıların yapılması için yönetimden izin alınması gerekiyor" demişti.

İNCİRLİK TEYAKKUZDA
ABD’nin Türkiye’deki askeri üssü Adana İncirlik’ten operasyona şu ana kadar fiili bir katkı gözlemlenmedi. Ancak İncirlik üssündeki ABD’li komutanlar sabaha dek operasyonu takip etti. İncirlik’in Rakka’ya yapılan bombardımanda teyakkuz halinde olduğu öğrenildi. ABD’nin vurduğu bölgelerde IŞİD kuvvetlerinin 3’te 2’sinin yaşadığı tahmin ediliyor. IŞİD’in 30 bin kişiyi aşan organize kuvvetlerinin 20 bini suriye sınırları içinde.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle