GeriDünya ABD, Somali'ye düzenlediği operasyonda Eş Şebab lideri Gudani'yi öldürdü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  22
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD, Somali'ye düzenlediği operasyonda Eş Şebab lideri Gudani'yi öldürdü

ABD, Somali'ye düzenlediği operasyonda Eş Şebab lideri Gudani'yi öldürdü

Eş Şebab terör örgütü lideri Ahmed Gudani, ABD ordusunun Somali'de düzenlediği hava operasyonunda öldürüldü. El Kaide bağlantılı Eş Şebab lideri Godani, 2008'den bu yana örgüte liderlik ediyordu. Eş Şebab'ın bu dönemde düzenlediği kanlı saldırılardan birinde de Somali'deki Türk Büyükelçiliği hedef alınmıştı.

ABD, Somaliye düzenlediği operasyonda Eş Şebab lideri Gudaniyi öldürdüBeyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, yaptığı yazılı açıklamada, ABD Savunma Bakanlığı'nın, 37 yaşındaki Gudani'nin 1 Eylül'de düzenlenen Amerikan hava saldırısında öldürüldüğünü teyit ettiğini bildirerek, "Gudani'nin ortadan kaldırılması, El Kaide'nin Afrika'daki en büyük kolu için önemli bir sembolik ve operasyonel kayıp ve istihbaratımız, ordumuz ve güvenlik çalışanlarımızca yıllardır yürütülen titiz çalışmanın bir yansıması" ifadesini kullandı.

BAŞINA 7 MİLYON DOLAR ÖDÜL KONMUŞTU
ABD Dışişleri Bakanlığı, dünyanın en çok aranan sekiz teröristinden biri olarak belirlediği Godani'nin başına 7 milyon dolar ödül koymuştu.

TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİ'Nİ HEDEF ALMIŞTI

TÜRK ELÇİLİĞİNE SALDIRMIŞTI

Godani, 2008'de Eş Şebab liderliğini üstlendikten sonra örgüte "El Kaide ağı içindeki küresel bir oyuncu" olarak şekil verdi.

Eş Şebab, Godani liderliğinde başta Somali olmak üzere bölgede birçok kanlı eylem düzenledi. Bu eylemlerden biri de Temmuz 2013'te Somali'nin başkenti Mogadişu’daki Türk Büyükelçiliği’nin ek binası önünde düzenlenen intihar saldırısıydı. Saldırı sırasında çıkan çatışmada polis memuru Sinan Yılmaz şehit olmuştu.

Örgüt, geçtiğimiz Eylül ayında ise Kenya'nın başkenti Nairobi'deki Westgate Alışveriş Merkezi'ne düzenlediği saldırıda aralarında Türk asıllı Elif Yavuz'un da bulunduğu 67 kişiyi katletmişti.

SOMALİ CUMHURBAŞKANI: BARIŞA DOĞRU ATILMIŞ BİR ADIM
Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Gudani'nin öldürülmesinin "barışa doğru atılmış iyi bir adım" olduğunu belirtti.

Şeyh Mahmud, yaptığı yazılı açıklamada, Gudani'nin ABD tarafından öldürülmesini "Barışa doğru atılmış iyi bir adım ve ülkesindeki savaşın temel direklerinden birinin yıkılması" olarak nitelendirdi.

Gudani'nin ABD'nin hava saldırısı sonucu beraberindeki silahlı grupla birlikte öldüğünden haberdar olduklarını bildiren Şeyh Mahmud, Eş Şebab mensuplarına seslenerek şiddetten vazgeçmelerini aksi takdirde kaderlerinin belli olduğunu ifade etti.

Hareket içinde Gudani'nin yerine kim geçerse geçsin benzer bir sonla karşılaşacağını kaydeden Şeyh Mahmud, söz konusu "başarılı operasyonda" yer alan Somali güvenlik güçlerine ve ABD'ye teşekkürlerini iletti.

Somali Başbakanı Abdulveli Şeyh Ahmed de yaptığı yazılı açıklamada Somali'deki savaşın sebeplerinden biri olarak nitelendirdiği Gudani'nin öldürüldüğünü teyit ederek hareket mensuplarının silahlarını bırakarak teslim olmalarını istedi.

HÜKÜMETTEN UYARI
Somali hükümeti ayrıca, Gudani'nin öldürülmesinin ardından, ülkede terör saldırılarının artabileceği uyarısında bulundu.

Somali Milli Güvenlik Bakanı Halif İrc yaptığı açıklamada, ABD ordusunun Somali'nin güneyinde düzenlediği hava operasyonu sonucu, Eş Şebab lideri Gudani'nin öldürülmesine misilleme olarak, örgüt tarafından bombalama ve terör saldırıları yapılabileceği konusunda uyardı.

İrc, güvenlik yetkilileri ve istihbarat servisinin bu tür saldırıları püskürtmeye hazır olduklarını dile getirerek, "Örgüt, savaşçıların moralini yükseltmek amacıyla hükümet ve kamu binalarına saldırı planlıyor" ifadelerini kullandı.

Halka, bu tür terör saldırılarını önlemek amacıyla, kendilerine ulaşan tüm bilgileri güvenlik yetkilileriyle paylaşmaları çağrısında bulunan İrc, Eş Şebab örgütünün "son nefesini vermek üzere can çekiştiğini" belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle