GeriDünya ABD Senatosu'na PKK'yı kınayan tasarısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD Senatosu'na PKK'yı kınayan tasarısı

Ermeni tasarısıyla Türkiye-ABD ilişkilerinin gerilmesinin ardından bu kez, iki ülke arasındaki dostluk ve işbirliğinin önemine işaret eden ve PKK terörünü kınayan bir karar tasarısı Amerikan Senatosu'na sunuldu.

Demokrat Parti West Virginia Senatörü Robert Byrd ve Cumhuriyetçi Parti Oregon Senatörü Gordon Smith, ABD Kongresi'nin üst kanadı Senato'ya, "ABD ile Türkiye arasındaki dostluk ve işbirliğinin önemini ifade etmek üzere", bağlayıcılığı olmayan bir karar tasarısı sundu.

"STRATEJİK ORTAK"

Tasarıda, ABD ile Türkiye'nin, 21'inci yüzyıl için ortak idealler ve açık bir vizyonu paylaştığı; özgürlük ve demokrasinin, barış, refah ve güvenliğin temelleri olduğu ifade edildi. Nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan Türkiye'de, gerçek bir temsilci demokratik hükümet bulunduğu ve Türkiye'nin ABD ile 50 yıldan fazla zamandır "stratejik ortaklığa" sahip olduğu kaydedildi.

Türk hükümetinin, dünyada terörizme karşı olduğunu gösterdiği ve uluslararası toplumu, bu tehdide karşı birleşmeye çağırdığı, Türkiye'nin İsrail ile önemli ikili ilişkilere sahip olduğu ve Orta Doğu barış görüşmelerinde yapıcı rol oynamayı amaçladığı belirtildi.

Ayrıca Türkiye'nin, başta İncirlik üssünün kullanımı ve Afganistan'daki çok uluslu barış gücünün komutası gibi hem Afganistan ve hem de Irak'ta ABD'nin çabalarına destek olduğu vurgulandı.

EL KAİDE'YE HEDEF OLDU

ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in, Irak'taki Amerikan askerlerine giden kargonun yüzde 70'inin İncirlik üzerinden geçtiği ve mayına dayanıklı zırhlı araçların Türkiye'deki hava üssü aracılığıyla Irak'a gönderildiği yönündeki sözleri de tasarıda yer aldı. Türk halkının, 15 ve 20 Kasım 2003 tarihlerinde El Kaide'nin terörist saldırılarının kurbanı olduğu da tasarıda anımsatıldı.

Tasarıda, ABD'nin, Türkiye'nin AB üyeliğine desteğine vurgu yapıldı, ayrıca, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın, PKK'yı, yabancı terörist örgütler arasında saydığı ifade edildi.

Bu çerçevede tasarıda, "ABD Senatosu, ABD ile Türkiye arasındaki stratejik ortaklığa kuvvetli desteğini yineliyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı, Senato'nun ve ABD halkının, Türk halkına devam eden desteğini Türk halkına duyurmaya çağırıyor. Senato, son 20 yıldır PKK'nın yaptığı şiddet saldırılarını kınıyor. Irak'taki Kürt liderleri, teröristlere güvenli barınak sağlamayı reddetmeye ve Irak ile Türkiye arasında terörizme karşı işbirliği yönündeki ikili anlaşmaları tanımaya çağırıyor. Türk hükümeti ve Irak hükümetini, beraber çalışmaya devam ederek, terörizm tehdidini bitirmeye cesaretlendiriyor" denildi.

Tasarıda, Senato'nun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Türk hükümetine teşekkürleri de yer aldı. Teşekkürün gerekçesinde ise "Afganistan'daki çok uluslu barış gücünün komutasının Türkiye tarafından iki kez üstlenilmesi, Afganistan ve Irak'a insani ve tıbbi yardım sağlanması, uluslararası barış, istikrar ve refaha katkıda, özellikle de Orta Doğu bölgesinde gösterilen isteklilik ve kuzey Irak'ta yapıcı istikrarın sağlanması yönünde ABD ve Irak yetkilileriyle sürekli görüşmelerin sürdürülmesi" sayıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle